Park Krugera w RPA

Kempingi w PN Krugera

Kemping Jock Safari

Nosorożce Białe

Kemping Jock Safari jest najstarszym, prywatnym kempingiem na terenie Parku Krugera. Obsługa jest uprzejma, zadbano też o komfort. Wszystkie pokoje mają widok na rzekę (niestety rzeka często jest sucha). Na 6000 ha obszarze kempingu jest wiele wspaniałych granitowych górek. Niektóre z nich mają malowidła naskalne Buszmenów. Godny polecenia jest odpoczynek albo piknik na granitowych skałach przed zachodem słońca. Obok jest luksusowy lodge zwany Little Jock z trzema luksusowymi apartamentami.

Impala

Rondavel 9

Może się wydawać dziwne że piszę o jednej rondavel w całym południowym Parku Krugera jako najlepsza, jednak właśnie Numer 9 w Crocodile Bridge jest warta dużo więcej niż wynosi jej normalna cena. Usytuowana jest w narożniku kempingu, z widokiem na rzekę Crocodile. Siedząc na werandzie przed chatą odnosisz wrażenie że jesteś w samym środku dzikiego Krugera i wokół nie ma żywej duszy. Hipopotamy żerują zaraz za płotem, hieny patrolują terytorium tylko kilka metrów od miejsca gdzie siedzisz a bawoły kąpią się beztrosko w chłodnej wodzie. Otwierasz chłodne piwo, podnosisz nogi wysoko i wiesz że jesteś w najbardziej niezwykłym miejscu w całej Afryce.

Zwierzęta Parku Krugera

Wizyta w RPA nie byłaby kompletna, gdyby zabrakło w niej zwiedzania Parku Narodowego Krugera, położonego w prowincji Mpumalanga i Limpopo, tuż obok granicy z Mozambikiem (na wschodzie) i Zimbabwe (na północy). Ten słynny obszar chronionej przyrody rozciąga się na terenie o powierzchni niemal 20 tys. km². Został on założony w 1898 r. (jako rezerwat, a w 1926 r. przekształcono go w park narodowy) przez ówczesnego prezydenta Transwalu (historycznego państwa burskiego na terenie obecnej RPA istniejącego z przerwami w latach 1852-1902) - Paula Krugera (1825-1904).

Na tym terytorium znajduje się wiele rzek Słoń napotkany podczas wycieczki do Parku Krugera (np. Limpopo, Luvuvhu, Olifants, Letaba i Sabie). Można tutaj podziwiać prawie wszystkie zwierzęta, jakie występują na kontynencie, np. gepardy, żyrafy, hipopotamy, zebry, krokodyle, małpy, hieny, wiele gatunków antylop itd. Na terenie Parku Narodowego Krugera spotkamy słynną "Wielką Piątkę Afryki".

W Parku Krugera żyje obecnie aż ok. 8 tys. słoni i 600 białych nosorożców. Przecina go z północy na południe dobrze utrzymana główna asfaltowa szosa, ale są tu także nieco mniej uczęszczane boczne trasy szutrowe, wspaniałe bezdroża dla samochodów z napędem na cztery koła i miłośników off-roadu. Łączna długość dróg, jakie oddano do dyspozycji zwiedzających, wynosi ok. 2000 km. Można z nich podpatrywać niezmiernie bogaty świat zwierzęcy i roślinny Parku Narodowego Krugera. Nie potrzebujemy tutaj przewodnika - dozwolone jest swobodne poruszanie się po wyznaczonych drogach własnym autem (wypożyczonym w RPA).Tania wycieczka do Parku Krugera.

W obozach w parku znajdują się uzupełniane na bieżąco tablice z informacjami, gdzie zaobserwowano ostatnio zwierzęta różnych gatunków. Można również zamówić tu sobie safari z przewodnikiem w otwartym samochodzie, nocne zwiedzanie, piesze czy też nocleg w licznych komfortowych kempingach. Południowa, najstarsza część Parku Narodowego Krugera jest najpopularniejsza wśród turystów, oferuje duży wybór prowadzonych na wysokim poziomie obozów.

Główny z nich nosi nazwę Skukuza. Jest to prawdziwe centrum tego południowoafrykańskiego parku, który jest jedną z głównych atrakcji turystycznych całego kraju. Warto się tu wybrać, żeby przeżyć wspaniałą przygodę i spotkać się oko w oko z dziką przyrodą Afryki. Najlepszym terminem na udane foto-safari jest okres od maja do sierpnia, kiedy w RPA panuje zima. Wyróżnia się ona chłodniejszymi temperaturami i brakiem opadów (pora sucha). Dni są przyjemnie ciepłe, a noce orzeźwiające.

Zdecydowanie łatwiej jest wówczas wypatrywać zwierzęta, ponieważ na drzewach i krzakach nie ma liści zasłaniających nam widok. Poza tym z powodu braku deszczy często gromadzą się one przy wodopojach, gdzie można je obserwować z samochodu. Będąc w RPA, naprawdę nie można przegapić safari w Parku Narodowym Krugera! Trudno jest znaleźć lepsze miejsce do podziwiania afrykańskiej przyrody.

Czytaj dalej o: