Przed wyjazdem do RPA

Warto wiedzieć przed wyjazdem

Zwrot VAT w RPA

W RPA obowiązuje 14 - procentowy VAT, ale turyści zagraniczni mogą ubiegać się o zwrot podatku przed wyjazdem. Aby uzyskać zwrot, należy spełniać następujące warunki towary muszą być kupione w sklepie uczestniczącym w programie sprzedaży z VAT em dla turystów zagranicznych. Całkowita wartość towarów musi przekroczyć wartość R250, na każdy z nich należy okazać fakturę VAT. By sklepowy rachunek mógł pełnić taką funkcję, musi zawierać następujące informacje:

numer rejestracyjny VAT sprzedawcy

nazwa i adres sprzedawcy

opis zakupionych towarów

koszt towarów i wysokość naliczonego VATu

numer kolejny faktury VAT

data transakcji

W punkcie wyjazdu należy wypełnić stosowne formularze i pokazać urzędnikowi zakupione towary. Na lotnisku należy dopilnować żeby zostały one sprawdzone przed nadaniem bagażu. Po przejściu przez kontrolę paszportową zgłasza się roszczenie i otrzymuje czek na refundowaną kwotę. Ciekawa wycieczka do RPA.

Napiwki

Niskie zarobki w sektorze turystycznym sprawiają że napiwki są mile widziane. Powinny one wynosić co najmniej 10% rachunku.

Wizy do RPA

Przy wjeździe do RPA na paszporcie polskim, wklejana jest darmowa wiza na 30 dni. Osoby udające się na pobyt dłuższy powinny starać się o wizę w placówkach dyplomatycznych za granicą. Przy wjeździe okres ważności paszportu powinien być dłuższy od ważności wizy o co najmniej 6 miesięcy. Przekraczając granicę należy okazać się biletem powrotnym. Nie wymagana jest określona suma pieniędzy na każdy dzień, ale przy ubieganiu się o wizę należy mieć zaproszenie albo rezerwację hotelową.

Uwaga, ważna informacja dla osób wybierających się do RPA z dziećmi: nowe zasady wjazdu do RPA z dziećmi

Bankomaty w RPA

Bankomaty znajdują się we wszystkich centrach handlowych i na większości stacji benzynowych.

Karty Kredytowe

Karty kredytowe, zwłaszcza Visa i MasterCard są powszechnie akceptowane w RPA. Mogą być używane do pobierania gotówki w bankomatach. Oficjalnym przedstawicielem Visy jest Nedbank, a dla MasterCard funkcję tę pełni Standard Bank.

Wymiana pieniędzy

W RPA jest dużym przestępstwem używanie innych walut. Dlatego zawsze powinniśmy płacić rachunki w lokalnej walucie. Pieniądze można wymieniać bez problemów we wszystkich bankach i kantorach w większych miastach. Większość banków realizuje także zagraniczne czeki podróżne. Agentem firmy Thomas Cook i American Express jest w RPA Rennies Travel, duża sieć kantorów we wszystkich większych miastach.