Stellenbosch, rejony winnic

Rejony winiarskie

Magia Stellenbosch

Stellenbosch uważamy za centrum wyrobu win w RPA. Nic dziwnego, że jest to stylowe miasto i esencja kultury RPA. Uznawany za wielką atrakcję turystyczną, cieszy się rozbieżnymi opiniami.

Początki miasta sięgają czasów przybycia pierwszych kolonizatorów. Swoisty mikroklimat Stellenbosch powstał dzięki bliskości majestatycznych gór. U podnóża rozciągają się plantacje owoców, winorośli i pobliskich miasteczek. Stellenbosch jest idealnym miejscem wypadowym do Winelands, do całego półwyspu Peninsula z Kapsztadem włącznie i wielu atrakcji turystycznych, jakie oferuje Zachodnia Prowincja Przylądkowa. Trasa Winna (Stellenbosch Wine Route) jest najsłynniejszą tego rodzaju atrakcją w całym RPA.

Winnice w rejonie winiarskim Stellenbosch

Winnice w rejonie miasta Stellenbosch

Lokalne tereny Wine of Origin skupiają ponad 300 winnic, z czego ponad 100 jest otwartych do zwiedzania. Wycieczki przez trasę winną nie powinny być przeoczone przez odwiedzających Kapsztad. Możesz poznać smaki wielu światowej klasy win, zapoznać się z ich procesem produkcji, w sprzedaży są znakomite gatunki win w Dornier Wines. Farmy otoczone są malowniczymi górami, wiele miejsc cieszy się najcudowniejszymi krajobrazami na całym przylądku. Stellenbosch oferuje także wszystkie rozrywki, jakie sobie możesz życzyć.

Począwszy od światowej klasy stadionów rugby, cricket i piłki nożnej do jazdy rowerami górskimi, szlakami górskimi i polami golfowymi. Jeśli ktoś interesuje się tradycjami kultury, może odwiedzić lokalne siedliska ludności kolorowej Kayamandi, Cloetsville, Idas Valley i Jamestown, gdzie możesz popróbować smakowitych dań kuchni afrykańskiej, doznać autentycznej gościnności afrykańskiej i odwiedzić markety z pamiątkami.

Podczas wizyty w uniwersyteckim mieście Stellenbosch, zwiedzimy słynne winnice
Widok na "Rejon Winnic" w okolicach miasta Stellenbosch

Stellenbosch informacje

Miasto Stellenbosch założone zostało w roku 1679 przez zarządcę Kolonii Przylądkowej, Simona van der Stela. Nazwa Stellenbosch oznacza busz Stela , ponieważ busz porastał kiedyś brzegi rzeki Eerste (pierwszej rzeki). Była to pierwsza rzeka napotkana w Afryce przez europejskich kolonizatorów. Obecnie w miejscu buszu, przy wielu ulicach rosną dęby posadzone jeszcze w XVII wieku. Dumą Stellenbosch jest uniwersytet, jeden z dwóch w RPA, na którym wykładowym językiem jest afrikaans. Ponieważ studiują głównie Biali, tutaj także trudno uprzytomnić sobie, że jest się w Afryce.

Doliny wokół miast Stellenbosch, Paarl i Franschhoek to słynny na całym świecie Cape Winelands (Winnice Przylądkowe). Popularna wśród turystów Wine Route (Trasa Winnic) w Stellenbosch powstała w roku 1971 dzięki staraniom trzech największych producentów win w tym rejonie.

Pochodzenie wiorośli Pinotage

Odmiana winorośli Pinotage, wychodowana została w Stellenbosch w 1924 roku przez Abrahama Izaka Perolda, pierwszego profesora uprawy winorośli na Uniwersytecie Stellenbosch. Perold próbował połączyć najlepsze cechy mocnego hermitage z pinot noir dającym wspaniałe wino, ale trudnym w uprawie. Perold zasadził cztery nasiona ze wspomnianej krzyżówki w swoim ogrodzie swoje na farmie doświadczalnej Welgevallen, a potem o nich zapomniał. W 1928 r. opuścił uczelnię, aby podjąć pracę u producenta alkoholi- KWV i ogród zarósł. Uczelnia wysłała ludzi, aby to uporządkować, akurat kiedy przechodził obok Charlie Niehaus. Był młodym wykładowcą, który wiedział o sadzonkach i je uratował.