W 1687 roku holenderscy osadnicy otrzymali ziemię w dolinie rzeki Berg, zamkniętej od północy górą Paarl. Nazwa Paarl pochodzi od określenia peerlberg (perłowa góra), tak nazwał ją holenderski badach Abraham Gabbema ze względu na trzy kopuła skalne, które błyszczały po deszczu. Kawałki miki uwięzione w granicie połyskiwały w promieniach słońca, nadając skałom perłowy połysk. W 1690 założono miasto Paarl.

W Paarl mają siedzibę duże spółki rolnicze, finansowe i produkcyjne, odgrywa ważną rolę w przemyśle Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Obsadzone drzewami ulice ze szczytami dodają miastu wiejskiego uroku. 11-kilometrową Main Street ocieniają stare dęby.
Warto właśnie stąd rozpocząć zwiedzanie miasta. Po obu stronach Main Street stoją dobrze zachowane XVIII i XIX wieczne domy w stylu holenderskim stylu kolonialnym i gregoriańskim.

Winnica Laborie w okolicach Kapsztadu La Concorde wzniesiona w roku 1956 nawiązująca do klasycyzmu jest siedzibą Stowarzyszenia Producentów Winogron KWV.
Trochę dalej przy Main Street znajduje się muzeum Paarl poświęcone historii miasta. Wśród eksponatów są krzesła z drewna Ocollea Bullata, holenderska bieliźniarka i szafy. Wspaniała kolekcja porcelany obejmuje wyroby z Chin, Kang Hsi i Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej. Kuchnia wypełniona jest autentycznymi sprzętami i meblami.
W muzeum organizuje się często tematyczne ekspozycje, np. o życiu Hotentotów. Niedaleko Main Street znajduje się Laborie Estate.
Pierwszym właścicielem firmy był hugenocki osadnik, który otrzymał ziemię w roku 1688. W 1774 roku wykupił ją Hendrick Louw i wybudował na jej terenie typowe domostwo w stylu przylądkowo-holenderskim, które po przejęciu firmy w 1972 roku zostało pieczołowicie odrestaurowane.