Informacje o Górze Stołowej w Kapsztadzie

Być w Kapsztadzie i nie pojechać na Górę Stołową?

Ta niezwykła góra jest symbolem Kapsztadu od czasu powstania miasta. Na przestrzeni wieków wygląd góry pozostawał podobny, jednak zmieniało się jej znaczenie dla mieszkających tam ludzi. Dla żeglarzy Góra Stołowa była zbawieniem ze sztormowych wód oceanu, dla więźniów politycznych na wyspie Robben reprezentowała wolność.

Trasy

Trasy na zboczu Góry Stołowej

Platteklip Gorge, wąwóz w środku głównego stołu jest często używany do bezpośredniego wejścia na szczyt. Nie jest wskazany dla osób z problemami z oddychaniem i ze słabą kondycją fizyczną. Dłuższe trasy prowadzą przez Tylny Stół (Back Table). Od strony połuniowych przedmieści Kapsztadu, trasy Nursery Ravine i Skeleton Gorge mają swój początek w Kirstenbosch. Trasa prowadząca przez Skeleton Gorge do Maclears Beacon nosi nazwę Smuts Track. Bridle Path albo Jeep Track zaczanają się w Constantia Nek i mają łagodniejszy kąt i biegną wzdłuż dróg używanych do obsługi tam ma Back Table. Jest tam wiele innych, bardzo popularnych tras wokół Góry Stołowej zaczynających się z Constantia Nek, Cecilia Forest, Kirstenbosch, Newlands Forest i Rhodes Memorial. Kotlina Kasteelspoort ma łagodną trasę z widokiem na Camps Bay czyli po stronie Oceanu Atlantyckiego. Pipe Track jest płaską trasą, bardzo popularną wśród piechurów. Hoerikwaggo Trails, jest to cztery marszruty trwające od czterech do sześciu dni prowadzone przez SANParks.

Najłatwiejszą z około 500 istniejących dróg jest bez wątpienia trasa zaczynająca się w Kirstenbosch Gardens. Osoba o przeciętnej kondycji fizycznej będzie potrzebowała około 3 godziny czasu na przebycie tej drogi.

Park Narodowy Góry Stołowej

Tel. +27 (0)21 701 8692

Historia kolejki linowej

Budowa kolejki linowej była rozważana od początku XX wieku, jednak z powodu wybuchu Pierwszej Wojny Światowej, pierwsza osoba wyjechała na górę w roku 1929. Od tego czasu ponad 18 milionów ludzi użyło ten środek transportu. Dzisiejsze wagoniki kolejki były zbudowane w Szwajcarii. Mieści się w nich aż 65 osób i wywożą one na górę około 1500 osób. Podłoga kolejki obraca się powoli wokół własnej osi w celu ułatwienia obserwacji otoczenia Kapsztadu, pomimo że jazda na górę trwa tylko 6 minut. Jako ciekawostkę, należy dodać że pod podłogą kolejki znajdują się zbiorniki mieszczące aż 4000 litrów wody służącej jako balast w przypadku silnych południowo-wschodnich wiatrów. Woda ta nadaje się do picia.

Wspinaczka na Górę Stołową

Kolejka na Górę Stołową
Oglądaj zachód słońca z Góry Stołowej W czasie lata dni są dłuższe. Zapakuj więc jakieś przekąski i napoje i wykorzystaj tą okazję. W miesiącach letnich płacisz tylko połowę za przejazd w dwie strony po godzinie 18.00. Kiedy dokładnie? Od 1 listopada do 28 lutego. Cena (2017r): ZAR 127,50 za osobę dorosłą, ZAR 62,50 za dziecko w wieku 4 – 17.

Zwiedzanie Góry Stołowej na piechotę jest bardzo popularne. Istnieją szlaki wędrowne w różnym stopniu trudności. Bez względu, którą trasę obierzesz, powinieneś zawsze chodzić w grupie, jako że góra lubi płatać figla. Widok z plaży Sunset Beach na Gorę Stołową Poruszaj się utartymi ścieżkami, wielu turystów spadło w dół w czasie szukania skrótów. Bardzo ważne jest żeby mieć ze sobą wodę i ciepłą odzież. Jak tylko chmura nakryje wyższe partie góry, temperatura bardzo szybko się obniża, nawet latem. Wtedy powinieneś niezwłocznie zawrócić. W pełni naładowany telefon komórkowy też jest wskazany.

Ratownicy na Górze Stołowej

Tel +27 (0)2121 948 9900

Na szczycie Góry Stołowej

Widoki są wspaniałe, w dodatku będziesz w stanie zrozumieć rozwiązanie całego miasta. Staraj się rozpoznać charakterystyczne punkty takie jak wyspa Robben, nabrzeże portowe i oczywiście Stadion Green Point przygotowany na rok 2010. Jest tam też gwarna restauracja i kawiarnia, najwyższa w całej Republice Południowej Afryki.