Szlak Ogrodów

Początek Garden Route

Przepiękny, bardzo zielony, szkoda, że dosyć krótki odcinek wybrzeża pomiędzy Tsitsikammą a Mossel Bay nazywany jest Trasą Ogrodów (Garden Route). Ze względu na swój urok, przyciąga tysiące turystów, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Systematycznie przybywa tutaj atrakcji, przykładowo Canopy Tours, także hoteli i pensjonatów, a ceny nieruchomości przez cały czas rosną.

Nie spodziewaj się tutaj ogrodów w polskim stylu, są to zdecydowanie afrykańskie ogrody z urwistymi brzegami, bujnymi lasami deszczowymi, niebieskie zalewy i rozległe połacie fynbosu. Zatoka Mossel Bay uważana jest za początek Garden Route (Trasy Ogrodów). Właśnie w tym miejscu wylądował pierwszy Europejczyk w Południowej Afryce, portugalski żeglarz Bartolomeu Diaz.

Na cześć tego ważnego wydarzenia powstało w dawnym spichlerzu muzeum Bartolomeu Diaz. Można tam zobaczyć kolekcję muszli, wystawę poświęconą wielkim odkryciom geograficznym oraz wierna makieta małej karaweli Diaza. Pierwsze stałe osiedle powstało nad zatoką Mossel Bay dopiero 300 lat później, chociaż statki zatrzymywały się tutaj regularnie w celu uzupełnienia zapasów słodkiej wody.

Tutejsza poczta chlubi się wyjątkowo długimi tradycjami. W 1500 roku portugalski żeglarz, Pedro d´Ataide umieścił list w starym bucie i powiesił go na gałęzi. W rok później iny żeglarz odnalazł ten list i sam napisał wiadomość. W ten sposób drzewo stało się punktem kontaktowym dla przepływających żaglowców. Obecnie znajduje się ono na terenie muzeum Diaza i kiedy wrzucisz pocztówkę do skrzynki pocztowej w kształcie buta, najstarsza poczta w RPA z pewnością ją dostarczy.

Trasa Ogrodów ciąg dalszy
Tablica upamiętniająca pocztę w bucie
Tablica wzniesiona w celu upamiętnienia miejsca, w którym żeglarze portugalscy pozostawiali listy.
Skrzynka pocztowa w kształcie buta
W miejscu tej dawnej poczty znajduje sią teraz skrzynka pocztowa w kształcie buta. Oczywiście, w dzisiejszych czasach należy pamiętać o znaczkach pocztowych.