Ciekawostki o RPA

Ciekawe fakty

Rośliny w RPA

Bujną florę RPA współtworzy ponad 20 tysięcy gatunków roślin, czyli aż 10% wszystkich rozpoznanych do tej pory w świecie – liczba naprawdę imponująca, zważywszy na fakt że kraj zajmuje tylko 1% powierzchni Ziemi. Setki kwiatów ogrodowych rosną w stanie dzikim. Należą do nich między innymi mieczyki, srebrniki, strelicje królewskie i lilie afrykańskie. Poza tym RPA jest jedynym krajem, który mieści w swoich granicach całe królestwo roślinne, jedno z sześciu wydzielonych w światowej florze.

Wikłacze socjalne

Chyba największą ciekawostką ornitologiczną Południowej Afryki są wielkie gniazda bardzo towarzyskiego wikłacza, które można dostrzec na większych drzewach akacji erioloba (camelthorn tree).

Czytaj dalej: Wikłacze socjalne

Parki Narodowe i Rezerwaty

Tereny chronione RPA stanowią zaledwie 7% powierzchni RPA. Od pewnego czasu władze negocjują z właścicielami prywatnymi o możliwości przekazania ziem pod ochronę państwową, tak żeby proporcja ta przekroczyła 10%.

W RPA funkcjonuje aż 600 rezerwatów i parków narodowych, doskonale przygotowanych do przyjęcia turystów. Parki są zazwyczaj wzorowo prowadzone.

Żaba Deszczowa (Rain Frog)

Żaba deszczowa
Podeszczownik - przylądkowa żaba deszczowa

Przylądkowa żaba deszczowa zwana też podeszczownik Breviceps gibbosus to chyba jedyna w świecie żaba, która nie umie pływać. Jak widać na zdjęciu, jej nogi nie są przystosowane do wody. Żaby deszczowe żyją tylko w RPA w prowincjach przylądkowych w śródziemnomorskiej roślinności zwanej w RPA jako Fynbos. W czasie naszego pobytu w Kapsztadzie, wieczorem udaliśmy się na poszukiwanie tych interesujących gadów. Żyją one kilka centymetrów pod ziemią, wychodzą tylko w czasie deszczu (skąd pochodzi ich nazwa). Poszukiwanie żab polegało na nasłuchiwaniu, skąd dochodzi rechotanie. Po ponad godzinnym nasłuchiwaniu, udało nam się znaleźć tylko jedną żabę. Jak widać na zdjęciu, mają one krótkie nogi i masywny, prawie kulisty tułów.

Pływanie z rekinami

Pływanie z rekinamiOkazuje się że rekiny ludojady nie są tak straszne jak myślimy. W Gansbaai możemy spotkać Michaela Rutzena, który pobił rekord świata w ilości nurkowań z żarłaczami białymi, ale prawdziwą sławę zdobył po emisji dokumentalnego programu "Sharkman" na Discovery Channel. Brad Pitt przyszedł na nurkowanie trzy razy i Matt Damon, dwa, obaj to super chłopakami i przyjechali tutaj, aby pokazać to swoim rodzinom.

Zobacz film: pływanie z rekinami

Skorpiony, czy naprawdę takie niebezpieczne?

Bezpieczny Skorpion
Skorpion z dużymi kleszczami i małym kolcem jadowym nie jest niebezpieczny, chociaż wygląda strasznie

W RPA umiera rocznie tylko około 5 osób od ugryzienia skorpiona.

Niebezpieczny skorpion

Wynika z tego że skorpiny nie stanowią dla nas wielkiego zagrożenia. Nie wszystkie gatunki są niebezpieczne. Skorpiony podobne do krabów, z dużymi kleszczami i małym odwłokiem (w którym znajduje się kolec jadowy) są niegroźne, możemy je nawet brać do ręki. Nawet małe skorpiony, z grubym odwłokiem i małymi kleszczami są niebezpieczne (zdjęcie po prawej). W kolcu jadowym jest bardzo mała ilość jadu, który jest bardzo silny.

Kolec jadowy skorpiona
Kolec jadowy skorpiona Androctonus australis

Jad niektórych skorpionów jest bardzo niebezpieczny, może z łatwością zabić człowieka. Na szczęście, skorpiony nie są szybkie i nie atakują ludzi bez powodu. Do wstrzyknięcia jadu może dojść przez przypadek, kiedy skorpiona nie widzimy, przykładowo, kiedy jest w naszym bucie. Typowe objawy to puchnięcie gardła, nieskoordynowane ruchy, problem zmówieniem. Tętno przyśpiesza, człowiek się poci i umiera na skutek porażenia układu oddechowego.

Wielka Piątka Afryki

"Wielka Piątka", to hasło marketingowe reprezentujące, zdaniem myśliwach 5 najbardziej niebezpiecznych zwierząt Afryki. Marzeniem większości turystów jest zobaczenie całej Wielkiej Piątki. Nazwa ta stała się bardzo dochodowa, ludzie gotowi są zapłacić wiele żeby zobaczyć lwa, nosorożca, lamparta, słonia i bawoła. Obliczono już nawet ile warta jest ta nazwa. Zobacz jakie zyski przynosi Wielka Piątka. Zarząd parku Addo Elephant promuje "Wielką Siódemkę".

Czytaj dalej: Wielka Siódemka

Co to jest biomimicry

Biomimicry jest sposobem przetrwania polegającym na zrozumieniu natury, jej naśladowaniu i radzeniu sobie z problemami przez użycie geniusza przyrody.

Czytaj Dalej: Biomimicry