Wina produkowane w RPA

Winnica Constantia

Najlepsze wina

W łuku łańcucha górskiego w kształcie amfiteatru skierowanego w kierunku Zatoki Fałszywej produkowane są najwyższej klasy wina. To właśnie tutaj odkryto że idealny klimat w połączeniu z urodzajnymi, specyficznymi glebami jest idealną kombinacją wpływającą na smak wina.

Wbrew powszechnym przekonaniom, pierwszy zbiór winogron w Południowej Afryce w 1659 roku nie odbył się tutaj, tylko gdzieś w centrum dzisiejszego Kapsztadu, ale Constantia była pierwszą winnicą, gdzie rozumiano ogromny potencjał jaki tu spoczywa. To właśnie w tym rejonie produkowano najlepsze w świecie wina w XVIII i XIX wieku. Było to słodkie wino, podziwiane przez bogatych i wpływowych ludzi ówczesnej Europy. Jest więcej niż pewne że w czasie wojny pod Waterloo w piwnicach Napoleona i Duke of Wellington znajdowały się zapasy wina z Constantii.

Widok na zybytkowy Manor House w Constantia

Historia Winnicy

Po prawie 350 latach od kiedy Simon van der Stel uzyskał pozwolenie obejmujące prawie cały Półwysep Peninsula, jest warte podkreślenia że Constantia cały czas ma się dobrze, pomimo że znajduje się tylko 20 minut jazdy z serca Kapsztadu. Produkowane tutaj wina nie liczone są w ilości w stosunku do skali krajowej tylko w jakości. Należą przecież do najlepszych win w RPA. W roku 2000 w wyniku straszliwych pożarów nawiedzających te okolice spłonęły spore połacie lasów sosnowych. Dało to miejsce na nowe plantacje winogron. Powstały winnice Eagels Nest i Constantia Glen w miejscu otrzymującym więcej promieniowania słonecznego niż w dolnych Beczki pełne wina partiach przylądka. Tym samym otworzył się nowy rozdział w produkcji wyśmienitych win w Constantia. W Constanti zbiera się winogrona ręcznie. Daje to doskonały wgląd w jakość owoców.

To wspaniałe przetrwanie i rozwój jest tym bardziej ważny, biorąc pod uwagę że wiele dobrych winnic zbankrutowało z wielu powodów pod koniec XIX wieku. Prawdopodobnie, tylko dzięki temu że rząd odkupił Groot Constantia razem z jego zabytkowym domem Simona van der Stela ocaliło farmę przed rozrastaniem się dzielnic Kapsztadu w dwudziestym wieku. W roku 1980 tylko kilka winnic Constantii jeszcze istniało i zanosiło się że Kapsztad połknie je wszystkie. Na szczęście w 1980 roku Klein Constantia i Buitenverwachting stały się własnością nowych właścicieli stanowczo zdecydowanych na poprawę tej sytuacji. Nowa piwnica i plantacja winogron w Buitenverwachting wydała pierwszy plon w 1985 roku i od razu miejsce to stało się jednym z najlepszych na przylądku. W kolejnym roku udane zbiory młodych winogron Muscat de Frontignan odbudowało tradycję dawnych, słodkich win, tak popularnych za czasów Napoleona. Odbudowało to reputację Constantii i nadeszły dla niej dobre czasy.

Czytaj dalej: