Wieloryby w Kapsztadzie

Obserwowanie Waleni w Hermanus

Optymalny termin by zobaczyć wieloryby

Populacja waleni powiększa się, a okolice Przylądka Dobrej Nadziei to jedno z najlepszych miejsc na świecie by w przybrzeżnych wodach zobaczyć wieloryba biskajskiego południowego. W wodach RPA można spotkać 29 gatunków zębowców (podrząd Odontoceti), w tym orki i osiem gatunków fiszbinowców. Najczęściej jednak widuje się wieloryby biskajskie południowe, corocznie odbywają gody w osłoniętych zatokach Prowincji Przylądkowej Zachodniej.

Walenie w Hermanus

Między czerwcem a grudniem zwierzęta te pojawiają się często od Elands Bay na zachodnim wybrzeżu po Mossel Bay na Szlaku Panoramicznym. W pogodny dzień nietrudno zaobserwować jak stają na ogonach, wynurzając głowy uderzają ogonami o powierzchnię wody, czy wyskakują z morza niczym pstrągi. W starym porcie w Hermanus - zamkniętym w latach 40. XX wieku, po niemal stu latach istnienia, wśród pięknie odrestaurowanych rybackich domków znajduje się ogromnie popularne muzeum. Jedną z jego największych atrakcji jest podziemny mikrofon, przymocowany do boi akustycznej w Zatoce Walkera. Przez głośniki w sali dobiegają turystów niesamowite śpiewne dźwięki, jakimi głęboko pod ziemią porozumiewają się wieloryby. Jest tu także luneta umożliwiająca obserwowanie waleni w zatoce. Nowy, nieduży ale tętniący życiem port leży w Westcliff, na zachód od starego. Na nabrzeżu można kupić świeże owoce morza, m.in. langusty i małże a także wynająć łódź by na otwartym morzu zapolować na tuńczyki i marliny. W Westcliff rozpoczyna się nadmorski szlak, biegnący szczytami skał wokół Zatoki Walkera do zalewo obok Grotto Beach i umożliwiający obserwowanie wielorybów. Przejście całej trasy zajmuje kilka godzin, po drodze ustawiono ławki a wielu ludzi chętnie urządza sobie tutaj piknik. Jeszcze wspanialsze widoki roztaczają się z drogi Rotary Mountain Way. Naprzeciwko targowiska w Hermanus działa sala degustacyjna winnicy Hamilton Russell.

Szlakiem Wina

Zbiór winogron w Hermanus

Malownicza droga biegnie z Hermanus przez pofałdowane wzgórza pokryte plantacjami winorośli. Z nazwą oznaczającą dosłownie "Niebo i Ziemia ", chyba nic dziwnego, że dolina Hemel-en-Aarde jest pięknym sercem odnowionej niedawno Trasy Winiarskiej Hermanus. Ten zakątek przylądka ma więcej do zaoferowania niż osławione wieloryby biskajskie południowe pojawiające się tutaj każdej wiosny.

Jeśli przyjedziesz tutaj poza sezonem wielorybim, lub napatrzyłeś się już na bawiące się walenie, Trasa Winiarska Hermanus to droga do winnego nieba. Wszystko zaczyna się w trafnie nazwanej Hermanus Wine Village, gdzie zjeżdżasz z ruchliwej szosy R43 na zdecydowanie spokojniejszą R320, wijącą się w górę do doliny Hemel-en-Aarde. Wine Village zaopatrzona jest w dziesiątki unikalnych win z lokalnych winnic, więc jest dobrym punktem wyjścia, albo jeśli masz mało czasu i chcesz się zaopatrzyć.

Ograniczony wybór win jest dostępny każdego dnia do bezpłatnych degustacji a doświadczony personel chętnie zapozna cię z ofertami lokalnych winnic. Dobrze jest zaopatrzyć się w kilka butelek specyficznego wina, nie dostępnego w innych częściach RPA. Aby podkreślić rangę tutejszej trasy winiarskiej w ubiegłym roku, lokalni producenci stworzyli mieszankę wina czerwonego nazwaną po prostu jako "R320" - dochody ze sprzedaży którego idą na poprawę edukacji najniższych klas społecznych.

Czytaj Dalej: