Przylądek Igielny, informacje

Przylądek Igielny i PN Agulhas

Gdzie jest Przylądek Igielny

Przylądek Igielny znajduje się w odległości około 230 km od Kapsztadu.

Można tam dojechać autostradą N2. Zjedź na Caledon, przejedź przez Bredasdorp, jadąc z zachodu. Od strony wschodniej, opuść autostradę N2 obok Swellendam, przejedź przez Bredasdorp, żeby dojechać do Przylądka Igielnego. Najbliższe osiedle ludzkie przylądka to rybackie miasto Struisbaai.

Warto wspiąć się na szczyt latarni morskiej, jedyne 71 kroków. Proszę pamiętać, by trzymać kapelusz i okulary przeciwsłoneczne przy dużym wietrze. W muzeum zobaczymy zdjęcia, jak latarnia zmieniła się z biegiem lat. Od latarni morskiej dzieli nas krótki spacer wzdłuż promenady do kopca na południowym krańcu Afryki.

Przy okazji przejazdu przez Bredasdorp, około 30 km od wybrzeża, możesz odwiedzić muzeum zatopionych statków. Zobaczysz tutaj szczątki takich statków jak Zoetendal, Brikenhead i Armiston. Wrak statku Meisho Maru 38, cały czas jest widoczny przy brzegu Przylądka Igielnego, jedyne 4 km na zachód od latarni morskiej.

Dzieło artysty Strijdom vander Merwe, odsłonięte w 2017 roku

W 2017 roku odsłonięto pomnik autorstwa artysty krajobrazowego Strijdom van der Merwe. Jest duży, metalowy kontur kontynentu afrykańskiego, z punktami orientacyjnymi takimi jak Kilimandżaro, Góry Smocze i Góra Stołowa

Przylądek Igielny współrzędne geograficzne

34°49'58"S 20°00'12"E

Zobacz koniecznie: Powstaje rezerwat na Przylądku Igielnym

Trochę historii

Portugalski kapitan, de Castro Roteiro nazwał ten przylądek Agulhas czyli Igielny, bo był to najdalej wysunięty na południe skrawek kontynentu afrykańskiego, gdzie igła kompasu wskazywała dokładnie północ. Teren otaczający Przylądek Igielny to rozległe równiny z dobrze widocznymi niskimi wzniesieniami. Równina ta wchodzi w pewnym miejscu pod wodę i kontynuuje zaraz pod powierzchnią morza przez następne 250 kilometrów, gdzie głębokość spada raptownie aż do 1800 fathoms (3295 m). Ta płytka część oceanów ma głębokość tylko 60 fathoms (110 m) i nosi nazwę Agulhas Bank. Miejsce to uważane jest przez rybaków za najlepsze na całym świecie łowisko. Druga, najstarsza w RPA latarnia morska została uznana za muzeum w 1973 roku i jest teraz raczej atrakcją turystyczną, ale kiedyś spełniała bardzo ważną rolę w kierowaniu żeglugą wokół przylądka. 71 schodków wiedzie na szczyt latarni. Moc światła, emitowanego przez latarnię wynosi aż 18 milionów candeli.

Sea Beans zwane są też Congolo
Sea Beans zwane są też Congolo Wypoloerowane sea beans

Ciepły i bardzo silny prąd Mozambicki przynosi bardzo dziwne rzeczy do Przylądka Igielnego, zwane potocznie sea beans czyli morskie fasole. Wzdłuż rzek w tropikalnej Afryce rośnie pnąca roślina nosząca łacińską nazwę Entanda pursaetha z rosnącymi na niej gronami o długości do jednego metra. Dojrzałe owoce wypadają prosto do rzeki i niesione są z nurtem do morza. Niektóre z nasion mają szczęście i zatrzymują się w mule rzecznym, gdzie kiełkują i wyrastają. Inne porywane są przez prądy morskie i dopływają nawet do Zatoki Fałszywej. Fale wyrzucają sea beans na plaże, gdzie od wieków były zbierane przez lokalnych czarowników. Są one też atrakcją dla turystów. Wiele z nich zostaje polerowanych i zdobi kolekcje muszli morskich. Wyrabia się z nich też biżuterię.

Zwiedzaj Park Narodowy Agulhas

Dostępne są dwa szlaki turystyczne: kolisty szlak Rasperpunt i szlak Dwóch Oceanów. Rasperpunt (5,5 km) zaczyna się obok wraku statku Meisho Maru, niedaleko latarni morskiej. Szlak Two Oceans składa się z trzech pętli o długości 3 km, 4,5 km i 10,5 km odpowiednio i rozpoczyna się na kempingu. Dostępnych jest kilka opcji zakwaterowania. Zakwaterowanie w domkach letniskowych od R1231 za pokój dwuosobowy.

Ciekawe miejsca wokół Przylądka Igielnego

Mało znane atrakcje Przylądka Igielnego

Dla żeglarzy południowy kraniec Afryki był ważną trasą morską na wschód. Jest to regularnie pustoszone sztormami miejsce. Wody wokół Przylądka Igielnego, oficjalnie pochłonęły 129 statków od 1673 roku, ostatni zatonął w 1982 roku. Rozsądne wydaje się więc, że podróż do tego miejsca powinna obejmować wizytę w muzeum wraków statków. Właśnie Bredasdorp, „stolicy” regionu Agulhas warto rozpocząć podróż od odwiedzenia Shipwreck Museum. Wielu turystów rozpoczyna zwiedzanie od Gansbaai, jadąc wzdłuż długiego wybrzeża, aż do smolistej drogi kończącej się w Die Dam, a następnie przebijają przez równinę Agulhas do południowego krańca. Ale osoby dobrze znające te tereny uważają, że jest to „nudne, bez niczego do zobaczenia z wyjątkiem obcych drzew”, bez widoków na morze. Do Bredasdorp można łatwo dojechać autostradą N2, z każdego kierunku, od Kapsztadu lub Trasy Ogrodów, lub od lądu z doliny Robertson.

Tuż za Struisbaai jest zjazd do Elim, skrót przez Agulhas Plains. Mokradła Voëlvlei i Zoetendalsvlei są drugie co do wielkości w Republice Południowej Afryki. Nie bez powodu, mieszkańcy nazywają to miejsce „letnią drogą”. Zimą droga staje się nieprzejezdna, przypomina bagno.

1 Shipwreck Museum

(muzeum wraków okrętów) Wspaniałe muzeum w starym kościele. Eksponaty warte uwagi to rzadkie szwedzkie blaszane monety i 100-letni szampan, także warto zwiedzić ogród, stodołę i dom obok. Wstęp ZAR 25 od osoby. 6 Independent Street. Bredasdorp

2 Pelican Harbour Café

Warto zatrzymać się tutaj ze względu na widoki i swoisty nastrój. W sąsiedztwie portu w Struisbaai. Przeważają świeże lokalne ryby, ale także żeberka, steki, hamburgery i sałatki (jak wszystkie restauracje w tych okolicach). Od ZAR 45 za zupę z małży do ZAR 150 za Paella.

3 Latarnia morska na Przylądku Igielnym

Druga najstarsza, działająca jeszcze w RPA, zbudowana w 1848 roku, ma małe muzeum i cztery poziomy drabin drewnianych, łącznie 71 stopni, aby dotrzeć na samą górę. Nie dla osób z lękiem wysokości. Wejście ZAR 28 od osoby.

4 Rus ’n Bietjie

Jedne z niewielu oryginalnych domków letniskowych na wybrzeżu L'Agulhas. Są przytulne i staromodne – w odległości 50 metrów od basenów przypływowych Soldaata. Cena ZAR 600 na samoobsługowy, sześcioosobowy domek. Są tylko 2 domki, jeśli nie ma miejsc, warto sprwdzić domki z bali i stylowe domki wiejskie w Agulhas National Park.

5 Black Oystercatcher

Początek szlaku winnego — Elim, jest także siedziba browaru Fraser's Folly i znakomitej restauracji. 028-482-1618.

6 Strandveld Vineyards

Winnica poleca duży asortyment win, nie podaje sę posiłków (028-482-1902).

7 Zoetendal

Produkuje tylko dwa gatunki win i piwo beczkowe Beckera. Zarezerwuj miejsce na piknik (ZAR 140 za dwie osoby) lub spróbuj lekkich posiłków (ciabatta ZAR 50). 028-482-1717

8 Wolvengat

Staromodny sklep handlowy (zamknięty w soboty), kilka galerii sztuki (można dostać herbatę / kawę w domu Annette Barnard, drugi dom za różowym domkiem) i ogród pełen rzeźb, w tym tajemnicze „Stargazers”. Zadzwoń z wyprzedzeniem, by zarezerwować miejsce w Sanity Farm.

9 Elim

Jedyny pensjonat w mieście prowadzony jest przez Christina Afrika: zabytkowy zajazd, przytulny i czysty, dysponuje nowoczesną łazienką. Prawdziwa okazja w R230 od osoby B & B. 028-482-1715. Chrissie Viegeland prowadzi Waterfront Café z domu. Słynie ciastek, ale można tam kupić inne potrawy. Aby odwiedzić stare koło wodne, zadzwoń do Elim Heritage Center. 028-482-1738

10 Baardskeerdersbos Marietjie's Pub & Grill

Po lewej stronie przy głównej drodze przez miasto — otwarte od śniadania do późnej nocy (tylko gotówka, 072-452-5210). Jest tam też ciekawa galeria sztuki, sklep z winami, piekarnia i stary kościół, jazda konna, jeśli masz więcej czasu (076-489-9853). Winnica Lomond leży 9 km za miastem w kierunku Gansbaai (zamknięta w niedziele). Proszę rezerwować wcześniej 082-908-0099

11 Strandveld Museum

Trzy pokoje w starym domu wypełnionym rupieciami z wraku okrętu, relikwie z wraku Birkenhead — właściciel opowiada ciekawe historie. Wstęp ZAR5. 082-255-8509

12 African Penguin & Seabird Sanctuary

Szukaj posągu pingwina na dachu. Ten szpital ptaków jest dobrze zaprojektowany i dostarcza wiele informacji, można zobaczyć, co się dzieje za kulisami na dużym ekranie i za szybą jednokierunkową. Godziny karmienia 8.30 i 15.00. Bezpłatny wstęp (mile widziane darowizny). 072-598-7117