Nabrzeże Wiktorii i Alfreda

Waterfront

Atrakcje do zwiedzania

Nabrzeże Wiktorii i Alfreda leży obok ciężko pracującego portu. Ten typowo rozrywkowy bulwar łączy w sobie historię z eleganckimi sklepami, wytwornymi restauracjami i wysokiej klasy hotelami. Dopiero w latach osiemdziesiątych Waterfront doczekał się gruntownej przebudowy i przekształcił się w elegancką dzielnicę handlową.

Dobrze oznakowane autobusy kursują pomiędzy centrum miasta i V and A Waterfront. Przystanek autobusowy jest tuż przed hotelem Victoria i Alfred. Autobusy jeżdżą co 10 minut i jadą aż do Adderly Street w centrum miasta. Widok na Centrum rozrywkowo handlowe Waterfront

Chavonnes Battery

Ostatnie wykopaliska odkryły część muru, będącego największą fortyfikacją Zatoki Stołowej. Jest to jedna z najstarszych europejskich budowli, powstała na początku XVIII wieku.

Nobel Square na Kapsztadzkim Waterfront z figurami Albert Luthuli, Desmond Tutu, FW de Klerk i Nelsona Mandeli
Nobel Square
W rogu Nabrzeża możesz zobaczyć cztery pomniki ufundowane na cześć czterech obywateli RPA, laureatów pokojowej Nagrody Nobla. Są to Albert Luthuli, Desmond Tutu, Nelson Mandela i FW de Klerk.

Time Ball Tower

Wynaleziona w 1894 roku przez kapitana Roberta Wauchope, Time Ball umożliwiała kapitanom statków stacjonującym w porcie na dokładne ustawienie swoich chronometrów. Kula była spuszczana w dół o określonym czasie w urządzeniu sygnalizacyjnym. Urządzenie to można zobaczyć od roku 1997 w Dock House.

Hotel Silo

Najdroższy hotel w bardzo drogim Kapsztadzie. Za dzień spędzony w jednym z 28 apartamentów podzielonych na 7 kategorii zapłacisz od 1100 USD do astronomicznej ceny 12500 USD za apartament Penthouse lub Królewski. Za wystrój wnętrz odpowiedzialna była Liz Biden. Silo otworzył swoje drzwi dla turystów w marcu 2017 roku. 189 ludzi pracuje w restauracji, w barze z koktajlami, w spa i w sali sportowej. Co wyróżnia go od innych hoteli, to kolekcja 300 dzieł nowoczesnej sztuki afrykańskiej pochodzące z całego kontynentu prezentowane na sześciu piętrach.

Wejście do muzeum jest na parterze, jednak recepcję hotelu umieszczono na 6 piętrze. Niesamowite 5,5 m wysokości, wypukłe okna nocą widoczne są na odległość, niczym latarnia morska. Wprawdzie te olbrzymie okna okazały się trafną inwestycją, jednak najlepszy widok na całe miasto jest z tarasu z basenem kąpielowym na 11 piętrze. Niestety, tylko goście hotelowi mają tutaj prawo wstępu. Drzwi baru Willaston na 6 piętrze otwarte są dla wszystkich dlatego, kiedy odwiedzimy Waterfront pamiętajmy, by wstąpić na drinka z dżinu o smaku herbaty rooibos. Restauracja Silo Rooftop serwuje typowe dla tej klasy dania, a Granary Café ma raczej zróżnicowane menu.

Kapsztad słynie z doskonałych win, jednak mało kto wie, że nabiera rozpędu produkcja dżinu opartego na delikatesach spotykanych jedynie w okolicach Kapsztadu. Warte uwagi są: Musgrave Pink Gin, Rooibos red Gin, Clemengold Gin, Honeybush Gin, Flowstone Gin i Wilderer Fynbos Gin. Silos zbożowy oddano do użytku w 1924 roku, w tym czasie był to najwyższy budynek na półkuli południowej (11 pięter, 57 m). Każdy z 42 zbiorników zboża o wysokości 30.5 m mógł pomieścić 30 tysięcy ton pszenicy, kukurydzy lub soi, zanim były ładowane na okręty i eksportowane na cały świat. Ostatni ładunek zboża wysłano w 1995 roku, budynek opuszczono w 2001 roku. Dziesięć lat później zarząd Waterfront zaczął rozważać możliwości rozbudowy. Przekształcenie 11-piętrowego budynku przemysłowego w perełkę architektoniczną wymagał użycia nowoczesnych technologii i wielkich nakładów. Wkrótce zaczęto przebudowę dolnej części na Muzeum Afrykańskiej Sztuki Współczesnej Zeitz MOCAA (Museum of Contemporary Art Africa) z budżetem 38 milionów USD.

Dobrze widoczne okna hotelu Silo

Hotel na tle Góry Stołowej. Sferyczne okna zaprojektował Thomas Heatherwick. 104 okien w cenie 70 tysięcy USD za sztukę zapewnia widok 360 stopni składa się z 5824 kawałków szkła.

Zakupy na V&A Waterfront

Waterfront
Waterfront z widoczną w tle Górą Stołową

Nabrzeże Victorii i Alfreda z pewnością jest najlepszym centrum handlowym Kapsztadu z ponad 400 sklepami, restauracjami, pubami i kawiarniami. Oferowany jest tutaj ogromny asortyment towarów, począwszy od eleganckiej biżuterii, przez ubrania, wyroby skórzane, upominki i pamiątki afrykańskie. Jakość sprzedawanych towarów jest bardzo wysoka. Odwiedź czerwoną i niebieską szopę.

Są to dwa miejsca gdzie możesz kupić oryginalne podarunki i pamiątki z Kapsztadu. W czerwonej szopie (Red Shed) możesz obserwować jak pamiątki są robione na poczekaniu.

Red Shed czynna jest do godziny 21.30

Blue Shed/waterfront Craft Market czynny jest do godziny 18.30

Informacje

Na terenie Waterfront Istnieje wiele punktów informacyjnych.

Wieża Zegarowa (Clock Tower)

W minionych czasach było to biuro kapitana portu, wybudowane w roku 1882. Na drugim piętrze istnieje tam jeszcze pokój lustrzany z którego kapitan mógł obserwować pracę w porcie. Na pierwszym piętrze zobaczyć można urządzenie do pomiaru poziomu wody, zmieniającego się w związku z przypływami. Jego czerwone ściany wyglądają tak samo jak wyglądały w XIX wieku. Ze szczytu wieży można podziwiać panoramę portu i okolic. Dzisiaj w Wieży Zegarowej mieści się Centrum Informacyjne Waterfront i Cape Tourism.

Tel. +27 (0)21 405 4500

Waterfront widok
Silo i Radisson Hotel

Silos i hotel Radisson Red po lewej, Zeitz MOCAA - Museum of Contemporary Art Africa po prawej stronie. Pierwszy Radisson Red hotel w Afryce, jeden z czteru w świecie, jeden w Krakowie.