Kapsztad, najstarsze miasto w RPA

Kapsztad, najpiękniejsze miasto w RPA

Krótka historia

Kapsztad (Cape Town) położony jest na górskim płaskowyżu pomiędzy dwoma oceanami. Znajdziesz tam długie plaże i niezwykłą roślinność. Jest najstarszym miastem Południowej Afryki, założonym w 1652 r. przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską. Do jego najwspanialszych dzielnic należy portowa Victoria & Alfred Waterfront. Jest to historyczne serce Kapsztadu, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w RPA.

Zdjęcie Kapsztadu z Góry Stołowej, w oddali widoczna wyspa Robben

Sir Francis Drake wpłynął do Zatoki Stołowej w 1580 roku na pokładzie Złotej Łani. Ze wzruszeniem powiedział na widok tego miejsca, że jest to najpiękniejszy przylądek, że wszystkich. Nic dziwnego, urzekający widok oceanu sąsiadującego z wysokimi górami spowitymi purpurową mgiełką budzi dużo zachwytu. Z upływem lat ten uroczy przylądek nosił różne nazwy, żeglarze, którzy mieli szczęście i opłynęli go cało i zdrowo nazwali to miejsce Przylądkiem Dobrej Nadziei. Nazwa "Tawerna Mórz" wzięła się stąd, że żaglowce po długiej drodze zatrzymywały się tutaj i uzupełniały swoje zapasy wody i żywności. Portugalczycy nazwali to miejsce "Przylądkiem Burz". Będąc w Kapsztadzie, odnosimy wrażenie że miejsce to stanowi jak gdyby odrębny zakątek. Dzieje się to dlatego, że Kapsztad jest oddzielony od reszty kraju wysokimi górami, sięgającymi 2000 m n. p. m.

Szlaki winne w okolicach Kapsztadu

Dzięki sprzyjającemu klimatowi i urodzajnym glebom okolice Kapsztadu nazywane są spichlerzem Afryki Południowej. Produkowane są tutaj jedne z najlepszych gatunków win. Winorośle sprowadził do Kapsztadu w 1655 r. Jan van Riebeeck, pracujący dla Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Holendrzy przybyli do Afryki Południowej zaledwie trzy lata wcześniej. Pierwszy gubernator kolonii i założyciel Kapsztadu, Jan van Riebeeck, zdecydował o rozpoczęciu produkcji wina, żeby móc w nie zaopatrywać statki Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej płynące do Indii Wschodnich. Trunek ten nadawał się do spożycia dłużej niż woda. Poza tym wierzono również, że wino – szczególnie czerwone – chroni marynarzy przed szkorbutem. Na początku wytwarzano jednak wina niskiej jakości lub deserowe. Z upływem lat zaczęto coraz lepiej dobierać szczepy do panujących tu warunków, poznawać arkana hodowli i przetwórstwa winogron. Typowy widok na winnice. Urodzajne pola otoczone są  wysokimi górami. Obszarem najlepszym dla winorośli okazało się zachodnie wybrzeże (czyli okolice Kapsztadu), gdzie łączą się wpływy gorącego i suchego klimatu zwrotnikowego oraz chłodniejszego, wilgotnego klimatu oceanicznego. Wina południowoafrykańskie są jedyne w swoim rodzaju. Łączą one najlepsze cechy tych z Francji oraz z Nowego Świata. Charakterystyczne dla RPA jest to, że miejscowe winnice są zdecydowanie większe od europejskich. Narodowym szczepem Południowej Afryki jest Pinotage. Powstał on w 1925 roku jako krzyżówka odmiany Pinot Noir i Cinsault, którą nazywano tutaj Hermitage – stąd też jego nazwa. Ojcem Pinotage jest Abraham Perold ze Stellenbosch koło Kapsztadu.