Kemping Pretoriuskop

Pretoriuskop w Parku Krugera

Kiedy świat był jeszcze młody, około 3 500 miliona lat temu, gorąca lawa wydostała się przez pęknięcia w skorupie ziemskiej i zastygła, tworząc spektakularne kopuły granitowe gdzie kemping Pretoriuskop jest teraz położony. Imponująca skała granitowa zwana "Shabeni Hill" jest w odległości paru kilometrów od obozu, w południowo-zachodniej części Parku Narodowego Krugera. Jest ona widoczna z daleka przez wszystkich odwiedzających. Pretoriuskop jest dobrym miejscem do odpoczynku, jeśli marzysz o miłej atmosferze nie zmieniającej się od samych początków parku. Jest to najstarszy kemping w Parku Krugera, pierwsi odwiedzający pojawili się tutaj w 1928 roku. Najpierw miejsce to znane było pod nazwą Wolhuters Hut, na cześć Harry Wolhuter, jednego z pierwszych rangerów w tych okolicach, który właśnie to miejsce wybrał jako swoją bazę.

Shabeni Hill obok Pretoriuskop
Skała Shabeni Hill obok Pretoriuskop

Basen kąpielowy, umiejętnie wkomponowany w granitową skałę uważany jest jeden z najlepszych w Parku Krugera. Bungalowy i okrągłe chaty ustawione są w formie wielkiego okręgu, na wzór wiosek lokalnych. Ponieważ Pretoriuskop położony jest na wyższej wysokości nad poziom morza niż inne kempingi, jest kilka stopni chłodniejszy. Występuje tutaj inna roślinność niż w oddalonym tylko kilkanaście kilometrów kempingu Skukuza. Przeważają tutaj wysokie trawy i srebrne drzewa Silverleaf.

Jedną z unikalnych atrakcji kempingu Pretoriuskop są przyzwyczajone do widoku ludzi antylopy impala i guźce. Pozwalają one zbliżyć się na odległość zapewniającą zrobienie ciekawych zdjęć. Pomimo że nie jest to najlepsze miejsce do obserwacji zwierząt, można tam dużo zobaczyć.

Około 30 km w kierunku wschodnim od kempingu Pretoriuskop jest zapora wodna Transport, gdzie powstał film "Battle at Kruger", w którym stado bawołów walczyło z lwami i krokodylem żeby ocalić młodego bawoła. Otaczająca roślinność zwana sourverld, utrudnia wczesne zauważenie skradających się drapieżników z powodu wysokich traw, ale często możesz zobaczyć tam unikalne antylopy szablorogie i oribi. Wiele szutrowych dróg w okolicy kempingu biegnie wokół "Shabeni Hill". Jedź powoli, podziwiaj krajobrazy i szukaj w trawie antylop kudu, koziołków skalnych i lamparta.

Więcej kempingów: Kampingi Orpen Maroela i TambotiKemping Olifants Kemping Skukuza