Bezpieczeństwo i przestępczość w RPA

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Przestępczość nie wydaje się być wielkim problemem dla turystów, media wyolbrzymiają skalę przestępczości. Wypadki samochodowe są największym zagrożeniem dla turystów decydujących się na jazdę wypożyczonym samochodem. Nie należy jednak niepotrzebnie wpadać w panikę. Pomimo przerażających statystyk i nagłówków gazet, zdecydowanej większości obcokrajowców udaje się uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw. Prawdopodobieństwo stania się ofiarą przestępstwa jest największe w Johannesburgu, a następnie w większości townshipów i innych większych ośrodkach miejskich. Niezależnie od odwiedzanego regionu ryzyko zmniejsza się jeśli turysta przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Najważniejsze środki bezpieczeństwa jaki musimy zachować

Nigdy nie nosić ze sobą drogich przedmiotów, zwłaszcza kamer wideo. Korzystać ze wszelkich dostępnych i wiarygodnych zabezpieczeń służących do przechowywania dokumentów i precjozów.

Nigdy nie sprawiać wrażenia osoby posiadającej jakiekolwiek wartościowe rzeczy, ukrywając przed wzrokiem ciekawskich zegarki, łańcuszki, kolczyki. Wyglądające drogo ubranie, ekskluzywna biżuteria, czy garnitur. Absolutnie unikać sakiewek na pieniądze widocznych na zewnątrz.

Unikać grup młodych chłopców, ufać jedynie grupom złożonym że starszych kobiet i mężczyzn.

Podzielić gotówkę na kilka mniejszych części i zawsze mieć pod ręką pieniądze lub portfel – przynętę do wręczenia potencjalnemu napastnikowi. Nie trzymać pieniędzy w tylnej kieszeni spodni.

Jednym z największych zagrożeń towarzyszącym napadom czy kradzieżom samochodów jest przeświadczenie agresorów że napadnięty posiada broń i skorzysta z niej przy pierwszej, nadarzającej się okazji. Należy zachować spokój, nie stawiać oporu i nie sprawiać wrażenia osoby, która zamierza się bronić.

Dawać wiarę informacjom miejscowych o najbardziej niebezpiecznych rejonach.

Unikać odludnych dzielnic, zarówno nocą jak i za dnia, a wieczorem i w weekendy nie bywać w pobliżu centrów handlowych.

Planując wizytę w townshipie – która będzie z pewnością będzie jedną z większych atrakcji pobytu w RPA, najlepiej odbyć ją w towarzystwie zaufanego przewodnika.

Starać się nie wyglądać na zagubionego lub przestraszonego.

Unikać prowadzenia samochodu w godzinach nocnych, zamykać drzwi i okna. Podróżując w pojedynkę warto pomyśleć o wypożyczeniu telefonu komórkowego. Nocą zostawiać samochód na bezpiecznym parkingu, zabierając z niego wszelkie wartościowe przedmioty.

W Suazi i w Lesotho wskaźniki przestępczości są niemal tak wysokie jak w RPA. W Maseru odnotowuje się coraz więcej przypadków napaści z bronią w ręku, włamań i kradzieży samochodów a uliczne występki nie należą do rzadkości również w Mbabane i Manzini. Przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie powinno być problemów. W pozostałych regionach Lesotho i Suazi przestępczość jest znacznie mniejsza.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na safari?

Jedną z największych atrakcji Afryki Południowej są wyprawy safari stwarzające szansę bliższego kontaktu z dziką przyrodą. Uczestnicy powinni jednak pamiętać że zwierzęta nie są oswojone. Aby nie stać się obiektem ataku (i uniknąć innych, mniej poważnych zagrożeń związanych z wizytą w buszu), należy stosować się do następujących zaleceń nie bagatelizować ostrzeżeń przewodników nie podchodzić do zwierząt zbyt blisko – lepiej zainwestować w aparat fotograficzny z teleobiektywem nigdy nie stawać między matką i jej młodym lub pomiędzy hipopotamem i wodą nie karmić zwierząt, zęby pawiana są większe od kłów lwa szczególnie uważać na nosorożce czarne, potrafią zaatakować beż żadnego powodu pod szlifować umiejętność wspinania się na drzewa zabezpieczyć się przed ukąszeniem węży. Wybierając się do lasu zakładać buty, skarpetki i długie spodnie. Należy zachować szczególną ostrożność w rejonie otworów i szczelin oraz przy zbieraniu drzewa. Zabezpieczyć się przed kleszczami, stosując podczas spacerów środki odstraszające, a po przejściu przez tereny gdzie mogą występować (czyli praktycznie każde zarośla, również w miastach), lub odpoczynku pod drzewami Acacia giraffe (ulubione siedlisko kleszczy), dokładnie sprawdzić skórę i odzież.

Siedlisko biednej ludności
Nigdy nie odwiedzajmy sami takich miejsc. W takich warunkach jest łatwo ukryć się każdemu przestępcy.

Jak zachować się w przypadku napadu?

Pomimo wysokiej przestępczości, RPA jest bezpiecznym krajem dla turystów, jeśli zachowamy odpowiednie środki bezpieczeństwa. Najlepszym dowodem może być fakt, że mieszkam tutaj od 1991 roku, i nigdy nie byłem ofiarą ataku. W internecie znajdziecie Państwo wiele opinii na temat bezpieczeństwa, jednak nie natknąłem się na rady, co zrobić, jeśli zostaniemy napadnięci. Jeszcze raz przypominam, że istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, by stać się ofiarą napadu, jeśli zachowamy czujność, ale przypadki zdarzają się i musimy być do tego przygotowani.

Wraz z dojściem do władzy lewicowych partii politycznych, zniesiono w RPA karę śmierci. Tłumaczone to jest, że wszyscy, nawet przestępcy bardzo cierpieli w czasie apartheidu i teraz należą im się prawa tak jak innym obywatelom. Powiem więcej, przestępcy w RPA mają większe prawa niż zwykli obywatele. Komunistyczna partia sprawująca obecnie władzę w RPA wprowadza liczne amnestie, by w ten sposób wzmocnić swój elektorat. Powszechnie uważa się, że przestępcy są uprzywilejowaną grupą społeczną. Za zabicie włamywacza we własnym domu możemy nawet trafić do więzienia.

W dniu 24 listopada 2014 roku ukazał się interesujący artykuł w gazecie „Daily News”, w którym adwokat John Welch udzielił kilka cennych porad związkowi posiadaczy broni. Dotarłem do tych materiałów dzięki książce wydanej w RPA „Your Security in South Africa” autorstwa Craig B. Roseveare.

Prawo do samoobrony

W artykule tym Welch rozwiał wątpliwości właścicieli broni palnej, którzy uważali, że ich prawa do samoobrony są ekstremalnie ograniczone. „W świetle gwarantowanego przez konsytuację prawa do życia, ludzkiej godności, wolności i bezpieczeństwa, użycie siły i przemocy jest dozwolone jest jedynie w ograniczonych okolicznościach. Przykładowo, w obronie życia własnego, członków rodziny lub niewinnych osób.” powiedział Welch.

Dodał on, że kara śmierci uznana została za niekonstytucyjną, Trybunał Konstytucyjny uznał, jednak że każdy ma prawo do samoobrony, nawet poprzez zranienie lub zabicie napastnika, jeśli był to atak na życie ludzkie. Zostało to zagwarantowane w sekcji 49 Criminal Procedure Act numer 51 z 1977 roku. „Podczas samoobrony, po pierwsze musi zajść bezprawny, brutalny atak. Ofiara ma prawo do użycia siły i środków, jednak nieprzewyższających przesadnie środków atakującego. Sposób obrony musi być porównywalny ze sposobem ataku.

Welch wyjaśnił to przykładem, jeśli zostaniemy uderzeni w policzek, mamy prawo chwycić rękę atakującego, by zapobiec temu. Jeśli jednak kontynuujemy atak, powalimy na go ziemię i skopiemy, my staniemy się stroną atakującą łamiącą prawo. Jednak w przypadku typowych ataków w Republice Południowej Afryki, przestępcy są bardzo brutalni, często używają nielegalnej broni palnej. Nie dbają oni o życie ludzkie i nie wahają się, by ją użyć.

Ofiara nie ma wystarczającego czasu, by ocenić intencje i możliwości atakującego, dlatego naszym obowiązkiem jest samoobrona, do zabicia napastnika włącznie. Jeśli atakujący uzbrojony jest w nóż lub kij, obrona z użyciem broni palnej będzie uzasadniona. Nie wymagane są nawet strzały ostrzegawcze, bo na to możemy nie mieć wystarczającego czasu.

Zdaniem Welcha, rewolwer jest idealnym sposobem samoobrony. Chcę tutaj dodać, że my jako turyści nie mamy dostępu do broni palnej, dlatego wskazane jest, by zaopatrzyć się w nóż najlepiej noszony na szyi, panic button, paralizator lub gaz pieprzowy strumieniowy, by przy okazji nie zaprószyć własnych oczu. Autor Craig B. Roseveare wyjaśnił, że obrona nożem jest zawsze wytłumaczalna, bo napastnik może nas udusić, kiedy zastanawiamy się, nad prawem do użycia noża?

Za wszelką cenę unikaj walki

Obudźmy w sobie „survival instinct”, planujmy więc że może wydarzyć się coś o czym piszę w tym artykule. Odnosi się to do wielu krajów, nie tylko RPA. Nigdy nie myśl „to nigdy nie przytrafi się mnie”. Pamiętajmy, że histeria i krzyki mogą tylko pogorszyć sytuację, dlatego musisz być opanowany. Słuchaj, czego domagają się napastnicy, oni mają w tej chwili wielką przewagę. Powtarzaj im że mogą mieć wszystko, co chcą, byle cię nie skrzywdzili. Powtarzaj „please, don't hurt me” lub „please, don't hurt us”, jeśli jest więcej osób.

Nie ukrywaj, co masz przy sobie, nie sięgaj gwałtownie po portfel. Unieś ręce w górę, z otwartymi dłońmi. Kiedy zaczną cię prowokować i poniżać, staraj się za wszelką cenę zachować spokój. Jakakolwiek próba sprzeciwu może rozwścieczyć napastników i pogorszyć sytuację. Jeśli zabiorą Ci wszystko co masz razem z samochodem, uważaj to za wielki sukces, bo nie poniosłeś wielkiego uszczerbku na zdrowiu.