Informacje o Chapmans Peak w Kapsztadzie

Przejazd trasą Chapmans Peak, informacje turystyczne

Szosa Hout Bay - Noorde Hoek - wyciosana z pionowej skały granitowej, została otwarta dla ruchu w sobotę 06 maja 1922 przez prezesa Związku Południowej Afryki, Jego Królewsą Wysokość Książę Artur Connaught.

Chapmans Peak - tablica upamiętniająca otwarcie trasy Chapmans Peak w roku 1922.

W 1962 roku odcinek drogi został poszerzony, a w 1977 roku część drogi została zmyta, i zamknięta w dniu 14 maja. Uszkodzoną część zastąpiono przez mostem, którego koszt budowy wyniósł R150 000. Trasa Chapmans Peak w Kapsztadzie uznana została za jedną z najbardziej malowniczych dróg na świecie. Ale pod koniec grudnia 1999 roku w wyniku obsunięcia się kamieni, śmierć poniosła jedna osoba. Zaledwie kilka miesięcy później, pożary lasów szalejące nad górze, spowodowały pękanie skał, które spadały na drogę, siejąc spustoszenie w ruchu z Kapsztadu. Peak Drive Chapman został zamknięty na czas nieokreślony. Eksperci dyskutowali nad sposobami tworzenia bezpiecznej drogi ponownie, ale to było zniechęcającym. Ale po raz kolejny "mission impossible" został przełamana. Zainstalowano ogromne siatki ze stalowego drutu, aby łapać spadające kamienie. Chapman Peak Drive w Kapsztadzie ponownie otwarto w grudniu 2003 roku, ale teraz trzeba zapłacić za przywilej korzystania z tej spektakularnej jazdy.

Historia Trasy Chapman's Peak w Kapsztadzie

Trasa Chapmans Peak między Noordhoek i Hout Bay na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, na południowo-zachodnim krańcu Republiki Południowej Afryki słynie z najbardziej spektakularnych widoków morskich na świecie.

Skalista szosa pod Chapmans Peak łącząca Noordhoek i Hout Bay na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, na południowo-zachodnim krańcu RPA

Trasa długości 9 km wije się 114 zakrętami wokół szczytu Chapman, obiega 593 metrowym odcinkiem od południa Constantię Berg i podąża na skaliste wybrzeże gdzie można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki po obu stronach. Szczyt Chapman jest nazwany od nazwiska John Chapman, kapitana angielskiego statku Consent.

Na początku XX wieku Sir Nicolas Fredrick de Waal, pierwszy zarządca Cape Province, rozpoczął budowę biegnącej na wysokim poziomie drogi łączącej Kapsztad z południowymi przedmieściami.

Jazda rowerem trasą Chapmana

Droga (De Waal Drive) została bardzo dobrze przyjęta. Zachwycony tym sukcesem, rozpoczął budowę następnej takiej drogi łączącej Hout Bay z Noordhoek. Dwie możliwe trasy były rozważane w 1910 roku. Niska trasa Chapman i Noordhoek Peak nie spotkała się z uznaniem, wybrano spektakularne miejsce wzdłuż pionowego klifu.

W roku 1914 rozpoczęto badania niezbędne do projektu drogi. Było to bardzo rudne zadnie na jak na tamte czasy. Klify i wąwozy były strome i niestabilne. Budowa drogi wydawała się niemożliwa do realizacji. De Waal jednak nie przyjął odpowiedzi "Nie" i kazał "iść naprzód" wzdłuż pionowej skały, co wydawało się w tych czasach, być lepszym rozwiązaniem. Droga była sprytnie zaplanowana z powierzchnią szosy w opartej o stałe skały granitowe liczącące 630 milionów lat. W 1915 roku, z wykorzystaniem do pracy więźniów, dostarczanych przez nowo utworzony rząd, budowa rozpoczęła się od strony Hout Bay, a w następnym roku rozpoczęto od Noordhoek. Pierwsza część drogi do Lookout została otwarty w 1919 roku. Budowa tej spektakularnej trasy zajęła 7 lat i kosztowała 20000 ₤.