Paarl, droga winiarska

Odmiany winorośli w Paarl

Winogrona na plantacji w Paarl

Miasto Paarl ma wyjątkowy charakter, choćby, dlatego że winorośle nadal rosną w między dzielnicami mieszkalnymi, co stwarza odczucie małego miasta, ale również dlatego, że właśnie w Paarl walka o uznanie języka afrikaans za oficjalny pisany język została wygrana. Muzeum języka afrikaans jest tego dowodem, w dodatku znajduje się tutaj pomnik do tego unikalnego języka na stokach góry Paarl. Main Street w Paarl to dobrze zachowane budynki w stylu kolonialnym, holendersko-przylądkowym, georgiańskim czy wiktoriańskim tworzące przyjazną atmosferę spokoju.

Zobaczyć tutaj można najstarszy Holenderski Kościół Reformowany w kraju Kościół Strooidak i Muzeum Paarl, zbudowane w kształcie litery U dające dogłębne spojrzenie na historię miasta, począwszy od pierwotnych mieszkańców i radzenia sobie z europejską kolonizacją i niewolnictwem. Występuje tu duża różnorodność uprawianych odmian winogron, wliczając Cabernet Sauvignon, Pinotage, Shiraz, Chardonnay i Chenin Blanc szlak winny zwany jest jako Red Route z tego powodu. Ponad 25 znanych piwnic to między innymi Backsberg Estate, KWV, Nederburg, Nelsons Creek, Simonsvlei i Avondale, to tylko niektóre tworzące popularny szlak wina.

Słynna 11 km długości Main Street oprócz kościoła Strooidak posiada Die Oude Pastorie Muzeum, Patriot Building i gimnazjum. Za rogiem od gimnazjum jest muzeum języka afrikaans. Piękna winnica Laborie na Main Street została zakupiona przez KWV w 1972 roku. Budynki odrestaurowano i dodano restaurację. Kompleks piwnic KWV jest największym na świecie, ma powierzchnię 22 ha. Wspaniała piwnica ma sklepienie w kształcie beczki i duże rzeźbione czerwone kadzie po winie, przedstawiają historię przemysłu winiarskiego, jest spektakularny.