Park Narodowy Addo Elephant

Addo - Park Słoni

Park Narodowy Addo Elephant bez wątpienia jest to najszybciej rozwijający się park narodowy w RPA. Ten niewielki rezerwat, założony w 1931 roku, o powierzchni jedynie 2000 ha i chroniący tylko 11 ostatnich w tym rejonie słoni zajmuje obecnie 176 tysięcy hektarów od Karru do wybrzeża Oceanu Indyjskiego na wschód od Port Elizabeth, plus Bird and St Croix Island i Algoa Bay. Przewiduje się, że powierzchnia parku podwoi się w ciągu najbliższych kilku lat razem z dołączeniem olbrzymich obszarów rezerwatu morskiego. Tym samym Addo Elephant stanie się trzecim co do wielkości parkiem narodowym po Krugerze i Transgranicznym Kgalagadi.

Mapa parku Narodowego Addo
Mapa głównej części parku Addo (bez rejonów nad oceanem) z zaznaczonymi trasami i kempingami

Nawet bardziej zadziwiająca jest bogata roślinność tego miejsca. Obejmuje teraz aż pięć z siedmiu południowoafrykańskich biomów lądowych i jak żaden inny park, chlubi się Wielką Siódemką, czyli lwem, lampartem, nosorożcem czarnym, bawołem afrykańskim, żarłaczem białym i wielorybem biskajskim. Występuje tutaj prawdopodobnie więcej gatunków roślin niż w jakimkolwiek innym rezerwacie przyrody. Mniejsze zwierzęta żyjące w Addo to kudu, szakale, wiewiórki ziemne oraz endemiczne gatunki ptaków takie jak kolorowy dzierzbnik żółtogardły, okazały myszołów przylądkowy i ogromne kolonie pingwinów i głuptaków.

Kilka lat temu zwiększono pulę genów słoni, sprowadzono z Parku Krugera osiem dorosłych samców. Pogłowie słoni stało się bardzo wysokie, co stwarza warunki do życia najmniejszego, unikalnego, nielatającego chrząszcza gnojaka. Najwięcej uwagi poświęca się na gatunki, które żyły tutaj kiedyś, dlatego nie spodziewaj się spotkać żyrafy, białe nosorożce czy impale. Dzięki dogodnej sieci drogowej, Addo Elephant może być zwiedzany samochodami osobowymi bez pomocy przewodników.

Brama Matyholweni jest w odległości tylko 40 minut jazdy z Port Elizabeth, do bramy głównej jest tylko jedna godzina. Jeśli masz mało czasu, możesz przyśpieszyć zwiedzanie wjeżdżając jedną bramą i opuszczając park drugą. Pamiętaj, żeby zatrzymać się przy zaporze Hapoor, będącej głównym miejscem spotkań słoni. Miłe miejsce piknikowe w rezerwacie botanicznym pozwala na robienie grilla w naturalnym otoczeniu. Pomimo że większość atrakcji skupia na obszarach z wielką zwierzyną, inne części parku też mogą dostarczyć wiele wrażeń.

Słonica bez ciosów w Addo
Ponad 90% słonic w Addo Elephant nie ma ciosów (kłów). W tej części Afryki do roku 1931 przetrwało tylko 11słoni, w tym osiem samic. Cztery z nich miały wadę genetyczną, dzięki której nie miały ciosów od urodzenia. Natura okazała się dla nich szczodra bowiem łowcy kości słoniowej oszczędzili słonie bez ciosów. Dzięki temu zwierzętom tym udało się przetrwać. Obecnie w Addo żyje ponad 600 słoni, wszystkie wywodzą się od szczęśliwej jedenastki.

Atrakcje PN Addo

Atrakcje darmowe (zawarte w cenie biletu)

Alexandria Trail jest dwudniową pieszą trasą w Woody Cape, przebiegającą przez lasy, wzdłuż białych plaż i przez największe pola wydmowe na Półkuli Południowej. W pagórkach Zuurberg możesz udać się na jazdę konną wśród niegroźnej zwierzyny. Trasa 4X4 - Bedrogsfontein pomiędzy Kabouga i Darlington długości 45 km oferuje malownicze widoki i historyczne miejsca z Wojny Burskiej.

Jak odwiedzić Addo?

Wstęp do parku kosztuje ZAR376 od osoby. Można znaleźć tutaj miejsca dla każdej kieszeni. Ceny są od ZAR430 do ZAR6000 za noc. W Addo nie występuje malaria, ale wskazane jest używanie repelantów Zabronione jest przywożenie owoców cytrusowych ze względu na słonie lubiące te owoce. Najłatwiej jest zobaczyć słonie w upalne dni obok wodopojów