Wycieczka trasą winną w Hermanus

Ciąg dalszy ze strony:

Wina produkowane w Hermanus

Zwiedzanie trasy winiarskiej

Zdominowany przez Syrah — z odrobiną Malbec, Pinotage i Merlot— wino posiada elegancką pieprzową krawędź, charakterystyczną w Shirazach w stylu europejskim. Kiedy masz już kilka butelek bezpiecznie ukrytych w bagażniku, nadszedł czas na poznanie, co trasa winna w Hermanus może nam zaoferować. Pierwszym przystankiem będzie piwnica Hermanuspietersfontein w odległości tylko 300 metrów, gdzie wielokrotnie nagradzany winiarz Bartho Eksteen prezentuje kilka doskonałych mieszanek Bordeaux, z rozbudowaną strukturą, bogatym owocem i miękkimi taninami. Ze szczególnym znaczeniem białego wina „Die Bartho”, które dostało pięć gwiazdek w szacowanym Platter's South African Wine Guide.

Przed nami cała dolina, więc staraj się zachować trzeźwość. Kilka minut drogi od Wine Village, szosa R320 wije się w kierunku Hemel-en-Aarde. Wtulona między szczytami Babilonstoring i Kleinriviersberg ta malownicza dolina usłana jest dywanem plantacji winorośli i łąk, jej historia jest jednak mniej sielankowa. W 1817 roku misjonarze z Morawy ustanowili tutaj pierwszą kolonię dla trędowatych i mieszkało tutaj setki pacjentów, dopóki nie zostali oni wysłani na Wyspę Robben w 1845 roku. Dziś, cała dolina poświęcona jest duchowi dobrego jedzenia i wina. Bez tłumów tak jak we Franschhoek lub Stellenbosch, jest to cały czas rodzaj miejsca, gdzie winiarz powita cię osobiście i wyjaśni, jak dzięki wiatrom morskim Hermanus cieszy się wspaniałym klimatem do uprawy winorośli. Na słonecznej, skierowanej w kierunku północnym stronie doliny rosną starannie wyselekcjonowane winorośle Hamilton Russell, prawdopodobnie najsłynniejszej nieruchomości w Hemel-en-Aarde. W dyskretnym, osobliwym domku krytym strzechą, z bielonymi ścianami — możesz degustować dwa gatunki wina i zdobyć nieco więcej wiedzy na temat tych znanych winnic.

Uczczone na całym świecie i sprzedawane na setki złotych za butelkę, aksamitne Chardonnay i Pinot Noir jest poza budżetem większości osób, ale dla samego poznania, jak dobre południowoafrykańskie wina mogą być, to jest jedna winiarnia, której nie można przegapić. To samo dotyczy się pobliskiej Bouchard Finlayson, gdzie — podobnie jak wielu innych winnicach w dolinie — degustacje są bezpłatne dla małych grup. Galpin Peak Pinot Noir jest flagową winnicą, ale Crocodile's Lair Chardonnay też imponuje. Chardonnay jest „najbardziej plastyczny ze wszystkich białych winogron”, mówi winiarz, Peter Finlayson.

Jest niewielka opłata za degustacje w La Vierge, ale widoki z pokoju degustacji sprawiają, że warto tam się zatrzymać. Z nieco lubieżnymi etykietami kilka dobrych znalezisk, Jezebelle Chardonnay i Original Sin Sauvignon Blanc, smaczne i niedrogie. Kontynuujemy w górę drogą R320, do winnic Newton Johnson. Jest tutaj więcej widoków do podziwiania, tutejszy asortyment to niedrogie wina na codzienną okazję jako dodatek do flagowych Pinot Noir i Chardonnay. W tej chwili jesteś prawdopodobnie już głodny, Newton Johnson's Heaven-teraz pod czujnym okiem kucharza Stefana Louw-oferuje jedne ciekawe potrawy z dobranymi winami, jeden z najlepszych lokali gastronomicznych na przylądku.

Mogg's Country Cookhouse jest jak prosto z bajki dla dzieci, z dymem z komina i małą kuchnią wypełnioną dźwiękiem gotowania. W drzwiach tej uroczej restauracji Julia Mogg wita gości jak stary przyjaciel, kiedy mama Jenny, nosi talerze z owocami morza z curry i golonkę z jagnięciny. Stoły stoją na ocienionym patio, za trawnikiem pole lawendy schodzi w dół do jeziora. Aż korci, żeby po prostu posiedzieć dłużej w na Mogg's z butelką Chardonnay, nie marnuj czasu, przed tobą dwie najlepsze winiarnie doliny Hemel-en-Aarde's. Aarde najlepsi Estates.

Ataraxia jest nowym domem Kevina Granta, byłego winiarza z Hamilton Russell. W stylowej sali degustacyjnej, wypełnionej dziełami sztuki na samotnym wzgórzu, widoki są spektakularne tak jak wina. Tak jak spodziewałeś się, Chardonnay i Sauvignon Blanc są wyśmienite, ale czerwona mieszanka Serenity jest także doskonałym przykładem dyskretnej elegancji. A z kamiennych schodów Ataraxi, widoczne są plantacje winorośli z Creation Wines. Nieruchomość prowadzona jest przez małżeństwo JC and Carolyn Martin, a ich niefrasobliwa restauracja / pokój degustacji jest idealnym miejscem do zakończenia wędrówki trasą winiarską. Pod opieką przyjaznego personelu odbywa się degustacja szerokiego asortymentu win, możesz też po prostu osiedlić się przy jednym z solidnych dębowych stołów i zamówić lampkę czy dwie. Wybór win z nieruchomości jest dostępny na butelki. Pinot Noir i mieszanka Syrah/Grenache są szczególnie dobrym wyborem.