Wiadomości o Przylądku Dobrej Nadziei

Rezerwat Przylądka Dobrej Nadziei

Przylądek Dobrej Nadziei jest najdalszym południowym punktem Półwyspu Peninsula. Często, błędnie jest uznawany za miejsce spotkania prądów morskich, zimnego Benguelskiego i ciepłego Agulhas. Oceanografowie są jednak zdania że prawdziwe miejsce spotkania się prądów morskich i oceanów jest Przylądek Igielny oddalony 160 km na południowy wschód od Przylądka Dobrej Nadziei.

Historia

Pierwszym Europejczykiem, który opłynął Przylądek Dobrej Nadziei był portugalski żeglarz, Bartolomeu Dias. Odkryty przez niego nowe miejsce nazwane zostało Przylądkiem Burz. Później, król Portugalii, prawdopodobnie dzięki sugestiom Diasa zmienił nazwę na Cabo de Boa Esperanca czyli Przylądek Dobrej Nadziei.

Jak na ironię, Dias z całą swoją załogą zatonął w czasie drugiej próby opłynięcia przylądka w roku 1500. Dopiero 360 lat później wybudowano tam latarnię morską o wysokości 268 m n.p.m. ze widocznym promieniem światła na odległość 58 km w czasie dobrej widoczności. Wkrótce zauważono że popełniono błąd przy wyborze miejsca pod latarnię. Światło latarni często zakryte było przez chmury, nawet przy dobrych warunkach atmosferycznych. Dlatego w roku 1872 zaplanowano przeniesienie latarni, jednak prace zaczęto dopiero po rozbiciu się dużego statku portugalskiego Lusitania na skałach w odległości tylko 3 km od latarni.

Kolejka Flying Dutchman

Poza nowym sposobem podróżowania, kolejka Flying Dutchman ułatwia odwiedzającym spacer pod górkę z parkingu, aby zobaczyć starą latarnię i cieszyć się widokami.

Flying Dutchman funicular, znana również jako Cape Point funicular to jedyna komercyjna kolejka tego typu w Afryce, a jej nazwa pochodzi od miejscowej legendy o Latającym Holendrze - statku widmo.

Dolna stacja kolejki jest obok parkingu Cape Point. Przejazd jest po stromej pochyłości przez gęsty fynbos do latarni morskiej. Kursuje co trzy minuty, wygodnie mieści 40 pasażerów w wagonie, i jest w stanie przewieźć 450 osób na godzinę, co wydaje się idealnym sposobem, aby dostać się do latarni, nawet w godzinach szczytu. Cena za przejazd wynosi ZAR 58 w obie strony.

Widok na Przylądek Dobrej Nadziei

Widok na Przylądek Dobrej Nadziei
Rezerwat Przylądka Dobrej Nadziei jest częścią Parku Narodowego Góry Stołowej.
Mapa Przylądka Dobrej Nadziei
Mapka Przylądka Dobrej Nadziei i Cape Point, widoczne też drogi dojazdowe.
Przylądek Dobrej Nadziei współrzędne geograficzne

34°21'23"S 18°19'15"E

Więcej o Cape Point:

Więcej o Przylądku: