Fynbos na Górze Stołowej

Fynbos w RPA

Ta niezwykła góra jest symbolem Kapsztadu od czasu powstania miasta. Na przestrzeni wieków wygląd góry pozostawał podobny, jednak zmieniało się jej znaczenie dla mieszkających tam ludzi. Dla żeglarzy Góra Stołowa była zbawieniem ze sztormowych wód oceanu, dla więźniów politycznych na wyspie Robben reprezentowała wolność.

Roślinność na Górze Stołowej

Stoki góry pokrywa słynny Fynbos, (z afrikaans mały busz), którego stanowi część Przylądkowego Królestwa Florystycznego (Cape Floral Kingdom CFK). W jego skład wchodzi aż 1500 gatunków roślin, w tym 50 endemicznych lub zagrożonych zagładą. Najbardziej znaną rośliną, kojarzącą się z fynbosem jest protea, będąca zresztą narodowym kwiatem RPA i herbata rooibos. Na Górze Stołowej występuje więcej gatunków roślin niż na całych Wyspach Brytyjskich. Królestwo to jest najmniejsze z sześciu istniejących na świecie tego rodzaju obszarów ale uważane jest za najbogatsze. W dodatku, jest to jedyne królestwo florystyczne położone na obszarze jednego kraju. Narodowy Kwiat RPA protea Dzięki temu jest ono jednym z ośmiu południowoafrykańskich obszarów chronionych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Osoby pragnące lepiej poznać Przylądkowe Królestwo Flory powinny rozpocząć zwiedzanie Góry Stołowej od Narodowego Ogrodu Botanicznego Kirstenbosch położonego na wschodnich stokach. Na obszarze 560 ha zebrano tam ponad 5 tysięcy gatunków południowoafrykańskiej flory z fynbosem włącznie. Warty uwagi jest naturalny fynbos ze srebrnikami i lasem zastrzalinów.

Zdjęcie fynbosu Kwitnący fynbos

Zwierzęta na Górze Stołowej

Występuje tutaj zdecydowanie mniej zwierząt niż w innych parkach na terenie RPA. Z łatwością spotkasz oswojone góralki skalne i przyzwyczajone do widoku ludzi stada pawianów czakma. Pamiętaj, nie wolno ich karmić ani się do nich zbliżać. Mogą być niebezpieczne. Żyją tam też mangusty, jeżozwierze, węże i żółwie a przy odrobinie szczęścia możesz zobaczyć karakale.

Pożary

Suche i upalne lato jest powodem dużego zagrożenia pożarowego. Nawet jedna, nieumyślnie rzucona zapałka może podpalić całą górę. Stało się tak w 2006 roku. Władze parku uznają rozpalanie ognia za wielkie przestępstwo.