Atrakcje turystyczne Przylądka Dobrej Nadziei

Porady, jak zwiedzać Przylądek Dobrej Nadziei

Jedziemy na przylądek

Przygotuj się dobrze na wycieczkę na Przylądek Dobrej Nadziei by czas wykorzystać jak najlepiej i niczego nie przeoczyć. Możesz tam jeździć drogami, na które autobusy mają zakaz wjazdu. Do dyspozycji są parodniowe szlaki piesze, trasy jednodniowe, górskie szlaki rowerowe, punkty widokowe, miejsca piknikowe, puste plaże, gdzie można czytać i budować zamki z piasku, miejsca do pływania, miejsca do nurkowania, miejsca do surfowania, miejsca do wędkowania, a nawet noclegi.

Jeśli masz cały dzień do dyspozycji, możesz go mile spędzić z przyjaciółmi na Przylądku Dobrej Nadziei. Od strony Zatoki Fałszywej gdzie morze jest ogólnie spokojniejsza. Można tutaj pływać w basenach przypływowych w Bordjiesrif (lub nieco dalej na południe w Buffels Bay), rozłóż koc na trawie na i rozpal ogień na grilla. Aby dostać się do Bordjiesrif, należy przejechać 6,8 km od wjazdu wzdłuż Cape Point Drive i skręcić w lewo przed centrum turystycznym Buffelsfontein. Pomnik Vasco da Gamy jest łatwy do zobaczenia – służy jako punkt nawigacyjny w połączeniu z pomnikiem Diasa na południowy zachód, aby statki mogły ominąć niebezpieczny Whittle Rock na Zatoce Fałszywej. Możesz przejść lub przejechać na północ od Bordjiesrif do Booi se Skerm, na popularne miejsce do surfowania. Buffels Bay jest największym miejscem piknikowym w rezerwacie z miejscami do grillowania i może być przepełniony w okresie letnim. Na szczęście jest dużo miejsca, więc jest prawie gwarantowane by coś znaleźć. Można łowić ryby, ale jeśli jesteś poważnym wędkarzem, jedź prosto do Rooikrans

Kwiaty zwane gorzkie figi
Kwiaty nazywane gorzkimi figami w Parku Narodowym Góry Stołowej

Zwiedzaj Olifantsbos

Skręć w prawo w Link Road w odległości około 2 km od bramy wjazdowej. Przejedziesz przez opuszczony Smitswinkel Flats, na zachodnim „dzikim wybrzeżu” parku. Po przejechaniu około 2,7 km od zjazdu zobaczysz parking, gdzie rowerzyści górscy często zostawiają swoje samochody. Jest to wjazd na 5-kilometrowy szlak jeepowy, wiodący przez pola fynbosu, formacje skalne i stada zebr i ponownie łączy się z drogą asfaltową. Jedź dalej Link Road, do skrzyżowania typu T. Skręć w lewo do miejsca piknikowegow Olifantsbos. To także początek popularnego szlaku pieszego Shipwreck Trail (5,6 km w obie strony, około godziny). Linia brzegowa wokół Cape Point jest pełna wraków statków, które rozbiły się na skałach w przeciągu kilku wieków. Głównym winowajcą jest skała zwana Albatros, w odległości około kilometra od plaży Olifantsbos. Jej nazwa pochodzi od statku Albatros, który zatonął w 1863 roku. Możesz przejść 2,8 km po plaży do wraku statku towarowego Nolloth, który zatonął w 1965 roku. Po drodze natkniesz się na najbardziej znaczący wrak, Thomas T Tucker (1942), która jest teraz domem skrzeczących mew i kormoranów. Po dotarciu do Nolloth możesz wrócić wzdłuż plaży lub w głąb lądu szlakiem o długości 7,5 km Sirkelsvlei wracającym do Olifantsbos. Sirkelsvlei jest największym rezerwuarem słodkiej wody w parku, uzupełnionym z podziemnych źródeł. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji ptaków.

Circular Drive

Mapa Przylądka Dobrej Nadziei w Parku Narodowym Góry Stołowej

Z Cape Point Drive skręć w Circular Drive - 7-kilometrową asfaltową pętlę. Uważaj na drogowskazy na Gifkommetjie i Hoek van Bobbejaan. W Gifkommetjie można podziwiać widoki nad Kommetjieberg i to tam znajdziesz początek szlaku trekkingowego Gifkommetjie - pętla 5 km. To jest niezwykle piękna część parku, nie odwiedzana przez wielu turystów. Będziesz spacerować wzdłuż dzikiego wybrzeża niebieskiego Atlantyku po jednej stronie i wydm piaskowych po drugiej. Szansa spotkania innych ludzi jest znikoma. Z pewnością spotkasz strusie.

Plaża Platboom

Jeśli naprawdę nie lubisz towarzystwa innch ludzi, jedź dalej szosą Cape Point Drive do zjazdu na Platboom (ok 8 km od bramy wjazdowej). Kiedy zjedziesz ze wzgórza zobaczysz Przylądek Dobrej Nadziei daleko w oddali. Platboom jest prawdopodobnie najbardziej nieskażoną i najcichszą plażą wzdłuż całego półwyspu. Strusie, pawiany i stado elandów są gwarantowane ale niewielu ludzi. Możesz chodzić wzdłuż plaży w obu kierunkach. Kieruj się na południe - po około pół godzinie zobaczysz ruiny. To był domek gdzie słynny ekspert od fynbos, Hugh Taylor spędzał wakacje w młodości i tutaj zainteresował się fynbosem.

Pieszy szlak Przylądka Dobrej Nadziei

Około kilometra od bramy wjazdowej zobaczysz parking po lewej stronie. To jest punkt widokowy Smitswinkel i początek dwudniowego szlaku Przylądka Dobrej Nadziei Odwiedzający na jeden dzień mogą wędrować wzdłuż pierwszej części szlaku po przybrzeżnych klifach, wokół Paulsberg (368 m), najwyższego szczytu w rezerwacie, aż do starej armaty w Kanonkop. Przez cały czas widoczna jest Zatoka Fałszywa. Kiedy nie ma mgły, można zobaczyć Hangklip po drugiej stronie zatoki. Do przejśca około 11 km do Kanonkop i z powrotem. Wędrówka nie powinna zająć nie więcej niż sześć godzin.

Najlepszym sposobem na poznanie Przylądka Dobrej Nadziei będzie zaliczenie całej, dwudniowej trasy. Pierwszego dnia wędrujesz 13,7 km po stronie False Bay, do trzech schronisk (Erika, Protea i Restio) na północnych stokach szczytu Vasco da Gamy. Na drugi dzień wędrówki 20 km, na najpierw wzdłuż „dzikiego” atlantyckiego wybrzeża przed przecięciem Smitswinkel Flats powrót do wejścia, gdzie zostawiłeś samochód. W każdej chacie jest sześć łóżek piętrowych, wspólna kuchnia ze sztućcami, zewnętrzny grill, WC i gorący prysznic. Cena: ZAR303 od osoby plus codzienne Conservation Fee w wysokości ZAR76 od osoby.

Łowienie Ryb

Jedź w kierunku południowym szosą Cape Point Drive. Na rondzie, podążaj za znakami do Rooikrans. Zaparkuj i przejdź w dół wąską ścieżką przez fynbos, wzdłuż klifów. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz i usłyszysz wieloryba biskajskiego południowego. Jesteś w raju dla wędkarzy – w jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie możesz łowić gatunki głębinowe stojąc na brzegu, takie jak yellowtail i galjoen. Upewnij się, że masz odpowiednie pozwolenie na połów (Odwiedź stronę daff.gov.za lub zadzwoń 086 000 3474 - Department of Agriculture, Forestry and Fishing aby dowiedzieć się, jakiej licencji potrzebujesz i kupić licencję w najbliższym urzędzie pocztowym.) Nie musisz być wędkarzem, aby odwiedzić Rooikrans. Widoki w kierunku północnym, na Buffels Bay w kierunku Paulsberg, z Swartkop w oddali, to kolejna szansa na ciekawe zdjęcia.

Mapa Parku Narodowego Góry Stołowej z Przylądkiem Dobrej Nadziei