Wina produkowane w RPA

Warunki naturalne do uprawy winorośli w Constantii

Ciąg dalszy ze strony:

Winnica Klein Constantia w chmurach

Klein Constantia

Uznawana jako jedna z najpiękniejszych winnic na świecie, Klein Constantia (Mała Constantia) otoczona jest starymi drzewami i bujną zielenią u podnóża góry Constantiaberg i oferuje wspaniałe widoki na dolinę Constantia i Zatokę Fałszywą. Ta 146 hektarowa winnica pierwotnie stanowiła część "Constantii", ogromnej posiadłości założonej w 1685 roku przez Simona van der Stela, pierwszego gubernatora kolonii przylądkowej. Ta właśnie dolina została wybrana nie tylko ze względu na jej piękno, ale także z powodu urodzajnych gleb i zboczy delikatnie chłodzonych przez morskie bryzy.

Luksusowe Wina

Winnica Klein Constantia w chmurach

Pobliski ocean sprawia że, Constantia jest zimna według standardów RPA. Uciążliwy południowo wschodni wiatr sieka niczym batem wokół Zatoki Fałszywej całą posiadłość Steenberg składająca się dodatkowo z hotelu, pola golfowego, kilku domów mieszkalnych i plantacji winogron produkujących najwyższej jakości wino Sauvignon Blanc. Powierzchnia 60 ha, faluje na wysokości od 130 do 270 metrów nad poziomem morza z zaledwie 29 hektarami pokrytymi winoroślą, a produkcja win Constantia Glen ograniczona jest do 100 tysięcy butelek rocznie. Czasami liście winogron są spalone przez sól niesioną przez wiatry z oceanu oddalonego tylko 5 kilometrów. Ważne jest że panuje tutaj bardzo wysoka wilgotność powietrza, słony wiatr zabija choroby grzybiczne i ochładza owoce winogron. Na tym niewielkim obszarze występuje wiele różnych wpływów klimatycznych. Jest to z powodu różnego oddalenia od morza i zmieniającego się nasłonecznienia w zależności od pochylenia pagórków. Ostatnio, coraz więcej winorośli sadzonych jest w wyższych partiach góry, na dole buduje się domy, przez co zyskuje się lepsze nasłonecznienie i więcej zimna dzięki wysokości. Ta unikalna kombinacja daje więcej czasu pozwalające na spokojne dojrzewanie winogron

Rodzaje gleb też zmieniają się pod względem składu jak i urodzajności. Mieszanka piaskowca z granitem to podstawowe składniki gleb Constantii. Roczne opady deszczu są tutaj bardzo wysokie, ale większość plantacji i tak ma dodatkowy system nawadniania, gotowy do użycia jeśli natura spłata figla.

Zimne morskie bryzy z Atlantyku, wiejące bezpośrednio przy Zatoce Fałszywej, regulują średnią roczną temperaturę do łagodnego 16 ° C.

Czytaj dalej:

Górzyste ukształtowanie terenu winnic stwarza miłą atmosferę
Na zdjęciu widok na Constantia Glen Estate. Tak wielkie pofalowanie ternu utrudnia pracę maszyn, zwłaszcza przy zbiorach winogron. Ręczne zrywanie winogron jest ważnym czynikiem wpływającym na jakość wina. Constantia Glen Vineyard to bardzo młoda winnica bo powstała na początku tego wieku, chociaż fakt ten, wydaje się że jest ukrywany. Kiedy degustujemy wino, patrzmy w dal ponad kielichami na rozciągający się raczej wstydliwy widok trującej chmury pyłu zawieszonej nad Cape Flats (równina przylądkowa). To zjawisko jest jedną z niezwykłych cech Kapsztadu. Osiedla w najbogatszych enklawach, na urwistych przedmieściach środkowych zboczy góry (Constantia, Rondebosch, Bishopscourt, Newlands), mają widok na ponure przedmieścia biednej ludności kolorowej. Uporządkowane zielone winnice spoglądają na zarośnięte brązem zarośla zakończone blaszanymi slumsami w Khayelitsha. Domy na całym tym terenie mają znaki ostrzegające przed niepożądanym intruzem 24/7 monitorowanie i zbrojna reakcja. Niezależnie od tego, biedota ma nieograniczony podgląd na bogatych i vice versa.