Cape Point w RPA

Cape Point- jak zwiedzać?

Widok na Cape Point

Widok na Cape Point. Ta część Parku Narodowoge Góry Stołowej słynie ze sztormów, dzikich krajobrazów, stromych klifów i pustych plaż.

34°21′26″S 18°29′51″E

Dojazd na przylądek

Przylądek Cape Point znajduje się na samym końcu Półwyspu Przylądkowego w odległości około 2.3 km na wschód od Przylądka Dobrej Nadziei. Przylądek Cape Point stanowi część Przylądka Dobrej Nadziei na terenie Parku Narodowego Góry Stołowej. Wejście na Cape Point jest w odległości około 56 km od Kapsztadu. Samochody i autokary wypełnione turystami z całego świata, w ubraniach koloru khaki ustawiają się w kolejce bardzo wcześnie rano (brama otwierana jest o wschodzie słońca). Misją tych niestrudzonych ludzi jest zrobienie zdjęć w tym legendarnym już miejscu. Przy zwiedzaniu pośpiech raczej nie jest wskazany, w drodze na Cape Point wypij kawę w Olympia Bakery w Kalk Bay lub wstąp na francuskie tosty do restauracji Saveur w Simon's Town. Przed tobą ostatni odcinek autostrady M4 mijający Smitswinkel Bay przed wejściem do parku. Odległość 13,5 km od bramy wjazdowej do parkingu przy Cape Point można pokonać w 20 minut, ale ten rodzaj pośpiechu nie jest wskazany. Spokojnie kup bilety wejściowe (Conservation Fee), jedź wolno, uważaj na żółwie wychodzące na szosę, podziwiaj okolicę.

Po przejechaniu około 7 km warto skręcić do centrum turystycznego Buffelsfontein. Może wydawać się to nudne, ale przygotujesz się duchowo do dalszego zwiedzania. Dowiesz się więcej o pierwszych mieszkańcach (możesz zobaczyć pułapki rybne Khoisan w pobliżu basenu pływowego w Buffels Bay), 250 gatunków ptaków zarejestrowanych w rezerwacie i uświadomisz sobie, że jesteś w skarbcu królestwa fynbos: ponad 40 z 1000 gatunków fynbosu rośnie tylko tutaj. Teraz gdy masz podstawy, czas na robienie zdjęć. Dobrze oznakowana droga doprowadzi cię prosto na Cape Point. Zaparkuj samochód na parkingu. Istnieje tutaj kilka opcji do wyboru.

Zwiedzanie Przylądka Dobrej Nadziei

Wszystko zależy od tego, ile masz czasu, jak sprawny jesteś fizycznie i jak jesteś głodny. Najpierw musisz dostać się do starej latarni morskiej, która jest dosyć wysoko. Wspinamy się stromą ścieżką lub jedziemy kolejką (Flying Dutchman funicular.) (ZAR70 za bilet powrotny), w ciągu pięciu minut będziesz na szczycie. Tam poczujesz, że masz u stóp oceany świata. Nie jest to wprawdzie najdalej na południe wysunięty punkt Afryki, ani nawet miejsce, gdzie spotykają się oceany Atlantycki z Indyjskim, tak jak tłumaczą niektórzy przewodnicy. Setki mew przelatują nad klifami i eskadrami kormoranów przylądkowych, pędząc nad falami, gdzie wieloryby biskajskie południowe pluskają się w zburzonych falach. Na horyzoncie statki towarowe pływają do odległych zakątków ziemi. Nie zapomnij, że za plecami masz 78 km² obszarów objętych ochroną, też wartych poświęcenia uwagi.

Zatoka Fałszywa jest po twojej lewej stronie, gładka jak jedwab, gdy nie ma wiatru. Po prawej jest kolejna zatoka z malowniczą plażą Dias, a następnie Przylądek Maclear i wreszcie Przylądek Dobrej Nadziei — najdalszy południowo-zachodni punkt Afryki. Można tutaj siedzieć godzinami i chłonąć panoramę lub wybrać się na 20-minutowy spacer do "nowej" latarni morskiej tuż nad Cape Point, aby zrobić więcej zdjęć pod innym kątem. "Nowa" latarnia zastąpiła starą w 1919 roku i jest największą na południowoafrykańskim wybrzeżu. Stara latarnia była zbyt wysoko, i jej światło często zasłaniała gęsta mgła. Po wyjściu z kolejki możesz zjeść lunch w eleganckiej restauracji Two Oceans (jeśli masz rezerwację), gdzie widok jest spektakularny. Ceny są wysokie, ZAR300 na podwójne danie (np. krewetki, morszczuk i frytki) oraz ZAR300 za butelkę Klein Constantia sauvignon blanc. Jeśli to za drogo dla ciebie, warto mieć swój kosz piknikowy. Dostępnych jest wiele miejsc do siedzenia na kamiennych ścianach, gdzie widok jest bezpłatny.

Mapa Parku Narodowego Góry Stołowej z Przylądkiem Dobrej Nadziei

Istnieje tutaj możliwość przejścia wzdłuż promenady do Przylądka Dobrej Nadziei. Spacer trwa około 50 minut, będziesz miał okazję przejść po piasku plaży Dias. Na poziomie morza można docenić, jak zastraszająco Cape Point musi wyglądać dla żeglarzy. Pamiętaj, by nie wchodzić do wody na Dias Beach z powodu potężnych fal i prądów, a na żadnej z plaż w parku nie ma ratowników. (Jest to ulubione miejsce dla doświadczonych surferów, możesz ich zobaczyć skulonych w kombinezonach w pobliżu miejsca startu pod skałami). Przejdź do Przylądka Dobrej Nadziei i poczekaj w kolejce, aby zrobić zdjęcie przy tablicy informującej, że znajdujesz się w najbardziej południowo-zachodnim punkcie Afryki. Droga powrotna zajmuje około godziny (idziesz pod górę). Spójrz w lewo i możesz zobaczyć stado bonteboków pasących się w fynbosie. W ten sposób minął cały dzień. Jest jeszcze wiele do zobaczenia, ale zostaw to na następną wizytę.