Co zobaczysz pod Górą Stołową?

Muzea i ogrody obok Góry Stołowej

Poznaj, które ogrody i muzea umiejętnie wkomponowane w podnórze Góry Stołowej musisz zwiedzić przy odrobinie wolnego czasu w Kapsztadzie.

Ogrody Kompanii

To zielone miejsce powstało jako Jana van Riebecka działka z warzywami uprawianymi w celu zaopatrywania statków w świerzą żywność. Już w tamtych czasach doskonale zdawano sobie sprawę że najlepszym sposobem walki ze szkorbutem jest spożywanie świerzych owoców i popijanie wina i brandy. Obecnie miejsce to jest rajem dla mieszkańców Kapsztadu i urzędników biurowych, którzy śpieszą tutaj w czasie lanczu żeby odetchnąć w japońskim ogrodzie, przy stawie z kolorowymi rybami albo w ogrodzie róż. Czynne w każdym dniu.

Muzeum Południowoafrykańskie (South African Museum)

Liczące 179 lat muzeum dostarcza cennych informacji na temat burzliwej historii RPA. Zwiedzanie Kapsztadu najlepiej jest rozpocząć od tego miejsca. Jest to najstarsze muzeum w RPA. Widok z plaży Sunset Beach na Górę StołowąPosiada eksponaty poświęcone kulturze i przyrodzie RPA, takie jak kolekcję sztuki naskalnej na wyciętych fragmentach skał oraz porcelanę liczącą ponad 2000 lat, znalezioną w prowincji Mpumalanga. Można tam zobaczyć Studnię Wielorybów, czyli multimedialną wystawę przybliżającą te morskie zwierzęta.

Muzeum czynne w każdym dniu od 10.00 do 17.00 z wyjątkiem 1 maja i 24 grudnia. Cena biletów, dorośli R15, młodzież do lat 16 wstęp darmowy. 25 Queen Victoria Street, Gardens Tel. +27 (0)21 481 3800

Planetarium

Ta okrągła budowla, umiejętnie wkomponowana w budynek Muzeum Południowoafrykańskiego. Możesz tutaj uczestniczyć w pokazach gwiaździstego nieba półkuli południowej.

Planetarium czynne w każdym dniu od 10.00 do 17.00 z wyjątkiem 1 maja, 24 grudnia i każdego pierwszego poniedziałku miesiąca. Cena biletów, dorośli R20, dzieci R6. Tel. +27 (0)21 481 3900

Narodowa Galeria Sztuki (National Art Gallery)

Możesz tutaj podziwiać dzieła artystów afrykańskich, flamandzkich i holenderskich.

Galeria czynna w każdym dniu od 10.00 do 17.00 z wyjątkiem 1 maja i 24 grudnia. Cena biletów, dorośli R15, młodzież do lat 16 wstęp wolny. Tel. +27 (0)21 467 4660

Budynek Parlamentu (House of Parliament)

Na skrzyżowaniu ulic Roeland Street i Government Avenue będziesz powitany przez mężczyznę z surowym wyrazem twarzy na kamiennym koniu. Tablica informacyjny pod pomnikiem wyjaśnia że jest to Generał Louis Botha, polityk i żołnierz. Stoi on na straży budynku parlamentu. Część tego miejsca udostępniona jest do zwiedzania. Istnieje możliwość zamówienia wycieczki w towarzystwie przewodnika. Wymagane jest posiadanie paszportu.

Government Avenue Tel. +27 (0)21 403 2266