Self drive w Namibii

Namibia samochodem 4X4

Opcja self drive, czy warto

Wyobraź sobie, jest grudzień, z rodziną zwiedzasz Park Narodowy Etosha. Słoneczne niebo nagle zakrywa nieprawdopodobnie ciężka i ciemna chmura, wyglądająca makabrycznie na tle białego, słonego jeziora. Springboki i zebry wychodzą radośnie w zarośla mopane. Zaczyna padać kroplami wielkości talerza, unosi się odurzający zapach trawy i dzikiej szałwii. Z pobudzonymi zmysłami, absorbujesz ten spektakl-jedno z najbogatszych doznań na safari w Afryce.

Sam decydujesz, nikt nie namawia, by wracać z grupą na kemping, zatrzymujesz samochód i spokojnie podziwiasz szalejące siły natury. Możliwość takiego wyboru sprawia, że zwiedzanie wypożyczonym samochodem terenowym to wyższy stopień wtajemniczenia w zwiedzaniu Namibii.

Innym razem prowadzisz Land Cruisera, gdzieś między Kamanjab i Opuwo w Damaralandzie. Równiutka droga zatacza delikatne koło wokół akacjowych zarośli. Napęd na cztery koła bezustannie włączony, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że drogi gruntowe bywają zdradzieckie podczas szybkiej jazdy. Słońce wysoko, jesteś blisko kempingu, marzysz o krótkiej południowej drzemce. Spłoszone kudu pojawia się na drodze przed tobą, reagujesz instynktownie i jedziesz dalej. Antylopa wystraszona znika z pola widzenia, a ty łapiesz oddech, choć nie było tutaj niebezpieczeństwa, na liczniku 80 km na godzinę przy włączonym napędzie na obie osie. Gdybyś jechał 100 km na godzinę z napędem na dwa koła, mogło skończyć się tragicznie.

Samochód dachuje w krzakach, nie ma nikogo, by pomóc, jesteś zdany na samego siebie. To nie przesada, na tym polega różnica między brawurą a odpowiedzialnym zwiedzaniem. Namibia jest bardzo bezpiecznym krajem do podróży, pod warunkiem, że na drogach pyłowych zachowasz bezpieczną prędkość. Nie zapominaj się i nie jedź za szybko, w końcu jesteś na wakacjach i nikt cię nie goni. Self drive safari uważane jest za tańszą opcję, ale nadal pozostało piętno starych gruchotów, marny sprzęt kempingowy i wysoki poziom dezorganizacji i ryzyka, ale to już historia.

Opinie na forach turystycznych sprawiły, że na rynku utrzymali się najlepsi. Oceny 5 gwiazdek dla najlepszych pojazdów, zestawy wysokiej jakości i dobre świadczenie usług. Moim zdaniem na własną rękę zwiedzanie jest bardziej ekscytujące, czeka więcej przygód, taniej i ciekawiej niż tradycyjne wakacje w lodże lub wycieczka grupowa. Słuszny wybór dla osób nielubiących sztywnych harmonogramów, zwiedzania z obcymi, kolejek i niekończących się kolacji pod strzechą. Zamieniasz luksusowych lodży, nocujesz pod gwiazdozbiorem Krzyża Południa.

To prawda, że self-drive jest ogólnie tańszym sposobem, by zwiedzić Namibię, ale czynników jest więcej niż tylko koszty. Oferowane są rozmaite opcje z określoną specjalnie dla ciebie trasą, z atrakcjami do zwiedzania i kempingami. Bądą cię chwalić, jak to bardzo jesteś odważny, ale prawdę mówiąc, Namibia jest bezpieczniejsza niż nam się może wydawać.

Biura podróży załatwią wszystko co potrzebujemy. Nic nie stanie na przeszkodzie, masz do czynienia ze specjalistami w dziedzinie samodzielnego zwiedzania. Agencje mają ulubione trasy, ale każdy szlak jest dostosowany do preferencji klienta. To jest najdroższy sposób, ale ceny są zróżnicowane i oferta jest ogromna.

Sprzęt, wyposażenie i usługi na każdą kieszeń, Jeśli masz niski budżet, wypożycz samochód terenowy z namiotem dachowym na lotnisku. Rezerwacje i planowanie zależy od Ciebie. Warto zauważyć, że to bardzo ciekawy pomysł. Konieczność odrobienia pracy domowej i zrozumienie ryzyka, a główną wadą. Musisz posiąść lokalną wiedzę, aby podejmować trafne decyzje. Z dużą ilością badań, czytania i planowania, taka podróż może okazać się najlepszym wyborem.

Więcej informacji na ten temat: Self drive w Namibii

Drogi w Namibii

Dla niektórych pojazd typu 4WD oznacza, że będziemy podróżować bezdrożami. Jednak jazda w takim terenie jest wielkim przestępstwem w Namibii i w wielu innych krajach Afryki, a to dlatego, że może być bardzo szkodliwe dla środowiska. Wprawdzie większość to drogi szutrowe lub pyłowe, bo raczej jest tam więcej kurzu niż szutru, ale są to drogi publiczne, dobrze utrzymane, gładkie, beż dziur. Obowiązują na nich normalne przepisy drogowe. Nie dziwmy się, więc jeśli napotkamy drogówkę z radarem, chociaż należy to do rzadkości w Namibii.

Zalety napędu na cztery koła docenimy, kiedy natkniemy się na marne drogi, na których sedan rozpadnie się na kawałki, dla nas przygoda stanie się jedynie bardziej intensywna. Namibia ma doskonałą sieć dróg, a jeśli chodzi o drogi żwirowe, to prawdopodobnie najlepszy system na kontynencie. Samochód 4X4 poprawi komfort jazdy i zapewni spokój ducha. Jedynie w północnych rejonach Namibii taki pojazd jest podstawą, kiedy przekraczasz rzeki w bród i jeździsz po sypkim piasku. Silniejsze opony wiadomo, że przetrwają więcej, czyli mniej przebitych kół.