Przez Lesotho do Suazi, Mozambiku i Zimbabwe

Objazd najważniejszych atrakcji Afryki Południowej

D1 Johannesburg do Lesotho

Wycieczka rozpoczyna się o 6:30 w Greenfire Lodge w Johannesburgu. Kierujemy się na południe w kierunku górskiej monarhii Lesotho, zamieszkałej przez lud Basotho. Niewielkie państewko, całkowicie otoczone przez RPA, jest jedynym państwem na świecie, które leży na wysokości ponad 1000 m n. p. m. To, czego nie brakuje krajowi, to skaliste góry, sięgające nieba. Po południu przekraczamy granicę i wspinamy się górskimi drogami. Nasze zakwaterowanie na najbliższe dwie noce to lodge położony daleko w górach Parku Narodowego Tsehlanyane. Spędzamy noc w komforcie i zasypiamy w rześkim górskim powietrzu.

Obiadokolacja

± 385 km

D2 Lesotho

Po przepysznym śniadaniu w lodży mamy cały dzień do dyspozycji na zwiedzanie okolicznych gór, a nasz przewodnik wiedzie nas trasą obejmującą kilka wodospadów ze spektakularnymi widokami na okoliczne doliny. Opowie nam wiele o bogatej historii tego kraju od początków XIX wieku. Wracamy do naszego miejsca noclegowego po południu, bardziej odważni mogą wybrać się na przejażdżkę konną (Koszt własny). Pokonywanie konno górskich ścieżek jest sztuką wymagającą wprawy.

Ś L O

0 km

D3 Lesotho do Suazi

Przebudzamy się w surowej scenerii w malowniczym pustkowiu, kontynuujemy naszą podróż w kierunku Republiki Południowej Afryki. Po przejściu przez granicę podążamy malowniczą drogą falujących wzgórz i ziem uprawnych do następnej afrykańskiej monarchii- Eswatini (dawna nazwa Suazi). Rządzone przez króla Mswati III, suwerenne państwo jest domem dla dumnych mieszkańców Suazi, znanych ze swojej fascynującej kultury i tradycyjnych chat. Kraj ten mimo niewielkiej powierzchni, jest zróżnicowany od sawann na wschodzie po lasy deszczowe na północnym zachodzie. Przekraczamy granicę RPA- Suazi późnym popołudniem i przejeżdżamy krótki odcinek przez stolicę Mbabane do naszego miejsca noclegowego w regionie lasu sosnowego Hlambanyatsi.

Ś L O

±580 km

Widowiskowa skała Brandwag Buttress w Golden Gate Highlands National Park
Park Narodowy Golden Gate Highlands, skała nazwana Brandwag Buttress. Odwiedzimy to miejsce po wyjechaniu z Lesotho.

D4 Pobyt w Suazi

Z niecierpliwością przygotowujemy się do zwiedzania. Po śniadaniu przejeżdżamy przez stolicę administracyjną kraju- Mbabane, a następnie odwiedzimy monolityczną skałę Sibebe Rock górującą ponad 350 m nad doliną rzeki Mbuluzi. Skała to została ogłoszona drugim co do wielkości monolitem na świecie, Sibebe z pewnością jest jednym z fascynujących cudów natury znalezionych w Suazi. Spędzamy trochę czasu u stóp tego giganta, poznając historię i wierzenia związane z tym miejscem. W drodze powrotnej zatrzymamy się przy straganach z rękodziełem.

Ś L O

±100 km

D5 Maputo

Po śniadaniu przejeżdżamy szosą przez Park Narodowy Royal Hlane, by przekroczyć granicę z Mozambikiem. To ciekawy kraj stojący na skrzyżowaniu cywilizacji, kultur i krajobrazów, pod wpływami koczowniczych plemion, arabskich kupców, brytyjskich żeglarzy i portugalskich i radzieckich kolonialistów, a następnie rozdarci przez ponad 20 lat wojny domowej. Dzięki pokojowi i szybko rozwijającej się gospodarce, szansa została ponownie otwarta dla turystyki. Mozambik oferuje turystom bogactwo skarbów w postaci nietkniętych obszarów dzikiej przyrody, naturalnego piękna, opuszczonych plaż i wyjątkowego dziedzictwa kulturowego. Dziś po południu przybywamy do stolicy, Maputo i cieszymy się na wycieczkę krajoznawczą, korzystając z transportu lokalnego, aby uzyskać autentyczne wrażenia. Miasto o niemal latynoskiej atmosferze oferuje odwiedzającym wyjątkowe wrażenia. Nocujemy w tętniącym życiem Maputo, jemy obiad w lokalnej restauracji.

Ś L

±250 km

D6 i D7 Inhambane

Kierując się wzdłuż wybrzeża, docieramy na północ do nadmorskiego miasteczka Maxixe, gdzie cieszymy się wycieczką z miejscowymi żeglarzami na przeciwną stronę zatoki, tradycyjnym Dau, podczas gdy przewodnik jedzie wokół by spotkać nas w starożytnym porcie handlowym Inhambane. Po powrocie na ląd spędzamy trochę czasu na poznawaniu tętniącego życiem lokalnego targu, zanim przejdziemy do zakwaterowania na plaży. Spędzamy dwie noce we względnym komforcie, zatrzymując się w lodży dosłownie na plaży. Podczas naszego pobytu tutaj relaksujemy się, nurkujemy i rozkoszujemy się słońcem podczas zwiedzania bezludnych plaż, z których słynie Mozambik. Inhambane to raj dla amatorów scuba, a dla osób zainteresowanych zwiedzaniem podwodnego świata nurkowanie jest to koniecznością (koszt własny).

Ś L O; Ś L O

±470 km

D8 Xai Xai

Po relaksującym poranku jedziemy niedaleko wzdłuż wybrzeża do nadmorskiego miasteczka Xai Xai. Niegdyś tętniący życiem port pod portugalskimi rządami stał się spokojnym miejscem na wakacje. Nasza kwatera na noc znajduje się w odległym nadmorskim kurorcie ukrytym na dużej wydmie oddzielającej wewnętrzny system jezior słodkowodnych od dudniącego oceanu. Mamy relaksujące popołudnie, aby cieszyć się surfowaniem i poznawać okolice.

±260 km

Ś L O

D9 Mozambik do Parku Krugera

Kierując się na północ, wyjeżdżamy wcześnie rano i podróżujemy przez tereny zalewowe Limpopo i odległe obszary z rozrzuconymi wioskami po drodze. Naszym celem jest dziś znany na całym świecie Park Narodowy Krugera. Dom dla różnych zwierząt, w tym Wielka Piątka Afryki. Po przeprawie celnej jesteśmy z powrotem w RPA, spędzamy czas na zwiedzaniu parku w poszukiwaniu zwierząt. Dziś wieczorem rozbijamy obóz po raz pierwszy. Posiłek przygotowany będzie na otwartym ogniu, zasypiamy przy dźwiękach afrykańskiego buszu.

Ś L O

D10 Park Krugera

Budząc się przed wschodem słońca, pijąc kawę, obserwujemy wschód słońca nad afrykańskim buszem. Następnie pakujemy obóz i zaczynamy safari. Większość dnia spędzamy na obserwacji zwierząt, a nasz przewodnik wyjaśnia zachowanie zwierząt, które spotykamy. W ciągu dnia cieszymy się lunchem w jednym z miejsc piknikowych w parku. Droga zaprowadzi nas do najbardziej północnej części parku gdzie mamy nadzieję znaleźć nieuchwytnego geparda, który preferuje tę część parku. Późnym popołudniem opuszczamy Park Krugera bramą Pafuri i zatrzymujemy się w komfortowych pokojach w okolicy.

Ś L O

±180 km

D11 Wielkie Ruiny Zimbabwe

Wczesny wyjazd, dzisiaj zmierzamy na północ w kierunku Zimbabwe. Docieramy do granicy Beit Bridge i po dopełnieniu formalności kontynuujemy podróż do miasta Masvingo i dalej do Wielkiego Zimbabwe. Tajemnica otaczająca te ruiny i nieznane nam społeczeństwo, które tu mieszkało, zostanie wyjaśniona i omówiona przez naszego przewodnika. Nasza wycieczka z przewodnikiem późnym popołudniem pokaże te wspaniałe struktury i pozwoli ci zastanowić się nad tajemnicą otaczającą ich pochodzenie. Dziś wieczorem obozujemy w pobliżu ruin.

Ś L O

±450 km

D12 Matobo- Zimbabwe

Po śniadaniu spacer szerokimi ulicami Bulawayo, drugiego co do wielkości miasta w Zimbabwe, a następnie przejazd do obozu położonego wśród głazów Matobo. Dziś po południu czeka nas safari w rezerwacie a największą będzie podchodzenie nosorożców. Dreszczyk emocji i radość spędzania czasu z dzikimi nosorożcami w buszu to przeżycie, które długo będziemy pamiętać. Wracamy do naszego obozu wczesnym wieczorem po naszym buszu.

Ś L O

±355km

D13 Hwange

Dziś rano jedziemy do pobliskiego Hwange, znanego jako jeden z najlepszych obszarów ochrony w Afryce i domem królewskiego stada słoni. Lunch jemy w naszym obozie. Po południu czeka na nas safari otwartymi samochodami, by zobaczyć stad zwierząt, z których słynie to miejsce.

Ś L O

±310 km

D14 i D15 Wodospad Wiktorii

Kulminacyjnym punktem naszej wycieczki jest odwiedzenie Wodospadów Wiktorii zwanych przez tubylców "Mosi o Tunya", co oznacza "Dym, który grzmi". Podczas naszego pobytu dostępne będą różne inne atrakcje, takie jak wioska plemienna lub targ z pamiątkami. Vic Falls jest też wielu operatorów organizujących spływy po Zambezi, skoki na bungie, sceniczny przelot samolotem, wycieczki statkiem po rzece Zambezi, ale należy uwzględnić dodatkowy wydatek. Spędzamy tutaj dwie noce, dzięki czemu turyści mają czas na zwiedzanie miasta i wszystkiego, co jest do zaoferowania.

Ś