Afrykańskie potrawy - Koeksisters

Koeksisters

Koeksisters gotowe do jedzenia

Koeksisters to ciastka z Republiki Południowej Afryki, przygotowane w bardzo unikalny sposób. Najpierw wąskie paski ciasta skręcane są w warkocze, smażone w tłuszczu podobnie jak nasze pączki, później moczone w słodkim syropie z dodatkiem świeżego imbiru albo cynamonu. Wygląda na to że w RPA spotyka się dwie odmiany koeksisters - afrykanerska wersja jest słodsza i lepiej wysmażona i z reguły pleciona, wersja malajska jest bardziej aromatyczna, przypominająca ciastka i posypana wiórkami kokosowymi.

Nazwa koeksisters albo koeksusters jest dosyć dziwna i trudna do wytłumaczenia, wymawiana cook sisters, pochodzi z języka holenderskiego, koek oznacza ciastko, druga część nazwy, sissen to słowo opisujące wydawany dźwięk w czasie smażenia na tłuszczu, może to też być analogia do dźwięku wydawanego w czasie moczenia gorących koeksisters w zimnym syropie. Bardzo ważne jest żeby gorące koeksisters jak najszybciej zanurzyć zimnym syropie. Słodki syrop powinien być zawsze zimny, przygotowany 24 godziny wcześniej. Jak tylko temperatura syropu podniesie się, nasz końcowy produkt nie będzie już chrupiący, będzie bardziej miękki, przypominający wersję malajską.

Sposób pieczenia koeksisters

Jeden dzień wcześniej przygotowujemy syrop.

Dodaj wszystkie składniki do rondelka, powoli podgrzewaj całość mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Nakryj całość i gotuj przez około jedną minutę. Odkryj rondelek i gotuj przez następne pięć minut bez mieszania. Postaw syrop w chłodnym miejscu na dwie godziny do ostygnięcia, przechowuj w lodówce do następnego dnia.

Sposób na ciasto

Przesiej razem wszystkie suche składniki. Dodaj utarte masło i wyrób to wszystko palcami. Dodaj jajko i 250 ml wody albo mleka. Całość ugniataj do chwili uzyskania miękkiego ciasta. Jeśli ciasto jest za twarde, dodaj więcej wody. Wyrabiaj ciasto do chwili pojawienia się na powierzchni małych bąbelków powietrza. Nakryj ciasto wilgotną ścierką i pozostaw na czas od 30 minut do jednej godziny. Następnie rozwałkuj ciasto na grubość około 1 cm. Potnij ciasto w paski szerokości około 1 cm. Skręcaj dwa paski razem albo pleć trzy paski tworząc warkocz. Podziel warkocze na kawałki długości około 8 cm. Zagnij końce żeby się nie rozwijały. Do garnka wlej 8 cm oleju, grzej go do temperatury około 190 stopni (kawałek chleba powinien zarumienić się w ciągu jednej minuty). Smaż koeksisters przez 1 do 2 minut albo do uzyskania złotego koloru. Pozwól usmażonym koeksisters na ocieknięcie oleju, następnie zanurz je w syropie na około dwie minuty. Ustaw miskę z syropem na kostkach z lodem, żeby syrop przez cały czas pozostawał zimny. Nasiąknięte syropem koeksisters pozostaw na durszlaku na kilka minut żeby usunąć nadmiar syropu.

Koeksisters, składniki

Składniki na syrop

Składniki na ciasto

Cream of tartar

Cream of tartar jest to Magnesium Sulphate (kamień winny czyli wodorowinian potasu)

Cream of tartar polepsza strukturę bitych jaj. Zalecane jest dodawanie 0.5 łyżeczki tartaru na każde jajo.

Tartaric Acid

Tartaric Acid to Potassium Tartrate (kwas winowy)

W pieczeniu tartaric acid dodaje kwaśny smak do ciasta