Wycieczka do Botswany

Wycieczka, Botswana, Kalahari, Delta Okawango, Wodospad Wiktorii

D1 RPA - Johannesburg

Wyruszamy z Greenfire Lodge o 6:30. Przecinamy prowincję Północno-zachodnią z rozrzuconymi górami wokół, przekroczymy granicę z Botswaną w pobliżu Lobatse. Po dopełnieniu formalności celnych wjeżdżamy do Botswany, jedziemy rozległymi równinami Kalahari. Długa droga przed nami, zanim dotrzemy do naszego zakwaterowania w pobliżu wioski Kang. Dziś wieczorem po kolacji, krótkie zebranie organizacyjno- zapoznawcze, przewodnik wyjaśni czego można się spodziewać w nadchodzących dniach.

Posiłki na własny koszt

± 720 km

D2 Buszmeni Kalahari

Budząc się do spektakularnego wschodu Słońca na Kalahari, czas na filiżankę kawy i obfite śniadanie, a następnie kontynuujemy podróż do miasta Ghanzi. Ghanzi jest domem dla ostatnich tradycyjnych Buszmenów, którzy zachowali jeszcze starożytną wiedzę jak przeżyć w tym trudnym środowisku pustynnym. Poznamy kilka tajników przetrwania od tych fascynujących ludzi. Przed nami piesza wycieczka po Kalahari prowadzony przez prawdziwych Buszmenów, aby dać nam wgląd w ich codzienne życie ich umiejętności łowieckich i robienie pułapek. Usłyszymy kilka zdań o ich specyficznym systemie wierzeń oraz sposobach znajdowania i przechowywania wody. Rozbijemy obóz na rozległym obszarze, zarządzanym przez lokalną społeczność.

Ś L O

±250 km

D3, D4, D5 Delta Okawango

Okavango, masywna rzeka płynąca z dalekich gór w Angoli w kierunku południowym, nie do Atlantyku. Na równinie Kalahati rzeka rozlewa się, tworząc deltę śródlądową i wyjątkowy ekosystem, wspierający ogromną różnorodność życia zwierząt i roślin. Zaczynamy zwiedzanie delty w pobliżu "rączki od patelni". Delta Okawango widziana z satelity przypomina kształtem patelnię, co wyjaśnia pochodzenie określenia "rączka od patelni". Płyniemy motorówką kanałami wodnymi na wyjątkową dziką wyspę. Spędzimy trzy noce w prawdziwej dziczy, zwiedzając okolicę pieszo i mokoro (płaskodenne mokoro dawniej dłubane z pnia drzewa, obecnie coraz częściej z włókna szklanego). Będzie także czas na relaks i odpoczynek w spokoju. Zdobędziemy wiele informacji o zwierzętach i roślinach od lokalnych przewodników, ale także dowiemy się więcej o ludziach i ich sposobie życia w tym odosobnionym obszarze dzikiej przyrody. Moim zdaniem najciekawsze są piesze wycieczki z nieuzbrojonymi przewodnikami.

Atrakcje: piesze safari pod opieką przewodników z ludu Motswana, safari na mokoro w dzień i przed zachodem słońca

Ś L O; Ś L O; Ś L O

±390 km

D6 Maun

Z samego rana wracamy do względnej cywilizacji motorówkami. Po południu przybywamy do "bramy do delty" - Maun. Poświęcimy trochę czasu na zaopatrzenie się w podstawowe artykuły, zanim wyruszymy do lodge pod namiotami, aby odświeżyć się, popływać w basenie i zjeść posiłek. Lodge znajduje się nad brzegiem rzeki Boteti znanej z faktu, że zmienia kierunek przepływu w zależności od pory roku i pory deszczowej. Lodge oferuje komfortowe zakwaterowanie, basen, bar i restaurację.

Ś L O

±354 km

D7, D8, D9, D10 Odpoczynek w rezerwatach dzikiej przyrody

Cieszymy się przepysznym śniadaniem w Lodge podczas przygotowań do safari będącego niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów wycieczki. Podróżując dobrze wyposażonymi pojazdami 4x4 udajemy się w głąb Kalahari, mijając po drodze odległe wioski. Spędzamy pięć dni w parkach narodowych podążając sezonowym migracjom zwierząt na rozległych porannych i popołudniowych trasach, a także z relaksującym czasem odpoczynku, aby docenić głęboki spokój i dostojność tego miejsca. Przykładem naszej trasy może być: począwszy od Moremi, pierwszą noc spędzimy w pobliżu znanego Third Bridge. Śpimy przy wyciu odległej hieny lub ryku lwa, a nawet głębokiego pomruku hipopotama. Następnie udajemy się na północ przez Xakanaxa do obozu w pobliżu Północnej Bramy. Ta okolica jest doskonała do oglądania zwierząt na popołudniowych i porannych jazdach po terenach podmokłych. Następnie do Savuti, obszar oferuje wiele opcji i bardzo aktywną strefę zwierząt (chowaj owoce dobrze ukryte przed wędrującym słoniem, mięso od grasujących hien i wszystko od małp). Roślinność stale się zmienia, od otwartych równin, palm i bagien, po gęste lasy Mopane i zarośla akacjowe. W zależności od warunków panujących w parkach narodowych możemy również wybrać się do Rezerwatu Central Kalahari lub Parku Narodowego Makgadikgadi. Podczas tej części podróży objeżdżamy dziewicze, odległe, prywatne miejsca, w których nie ma śladu ludzkiej egzystencji, opuszczamy każde miejsce w tym samym stanie, nic innego jak ślady stóp na piasku.

Ś L O

±125 km

Robimy zdjęcia z baobabem
Przez 4 dni zwiedzamy rezerwaty Botswany samochodami, jak widać na zdjęciu. Baobab nie wygląda okazale, ale zdjęcie warto zrobić.

D11 Powrót do Maun

Powrót do Maun przez rezerwaty Kalahari. Często zatrzymujemy się, by obserwować zwierzęta i robić zdjęcia. Będzie trochę czasu na zwiedzanie miasta, korzystanie z kawiarenek internetowych, uzupełnienie zapasów. Noc spędzamy w lodge.

Ś O

±225 km

Baobaby na brzegu słonego jeziora w Makgadikgadi
Baobaby w tle bezkresnego słonego jeziora Makgadikgadi.

D12 Solnisko Makgadikgadi

Cieszymy się relaksującym porankiem w lodge, spędzając czas nad brzegiem rzeki i ciesząc się spokojem okolicy lub kąpiąc się w basenie. Po wczesnym lunchu kontynuujemy podróż w kierunku wschodnim do spektakularnego obszaru Salt Pans Makgadikgadi. Oprócz surowej scenerii słone jezioro słynie z wielu gatunków ptaków i innych zwierząt przystosowanych do życia na pustyni, a gdy nadchodzą deszcze, migrujące flamingi są częstymi gośćmi. Nie naruszając powierzchni, kierujemy się do odległego miejsca, gdzie podziwiamy w izolację i spokoju tego obszaru. Dziś wieczorem zachęcamy klientów do spędzenia nocy pod baldachimem gwiazd. Bez żadnego sztucznego światła w tym miejscu, nasze prywatne miejsce na noc zapewnia idealną lokalizację do obserwowania gwiazd, a nasi przewodnicy poświęcą dużo czasu, aby wyjaśnić konstelacje. Możliwe będzie spanie pod gwiaździstym niebem. Gdyby solniska były niedostępne z powodów atmosferycznych, skorzystamy z alternatywnych obozów w okolicy.

Ś L O

±250 km

D13 Rzeka Chobe

Kierujemy się na północ, zostawiamy pustynię za sobą i naszym celem jest potężna rzeka Chobe. Obszar Chobe słynie z ogromnych stad słoni i innych zwierząt, które są przyciągane do picia z rzeki. Dziś po południu planowane jest safari statkiem po Parku Narodowym Chobe. Zatrzymujemy się w pobliżu brzegów, by obserwować zbliżające się do rzeki zwierzęta. Skupimy się na namibijskim brzegu rzeki Chobe. Częstym widokiem są pływające słonie. Po powrocie na ląd przekraczamy granicę do Zimbabwe i kierujemy się do Greenfire Lodge Vic Falls. Lodge jest centralnie położony, w odległości spaceru od wodospadów i wszystkich innych atrakcji.

Ś L O

±400 km

D14 Vic Falls

Budząc się w stolicy przygody Afryki, z nową odkrywamy niesamowite wodospady Wiktorii. "Mosi o Tunya", co oznacza "Dym, który grzmi". Jest to miejsce, w którym, zgodnie z dawnymi tradycjami, ukrywa się "Wielki Wąż" lub "Nyami Nyami". Chętni mogą wykupić dodatkowe atrakcje, w tym wizyta w wiosce plemiennej lub targu z pamiątkami, przelot samolotem nad wodospadem lub rejs statkiem po rzece Zambezi, rafting na Zambezi lub skoki na bungee są warte zachodu, ale należy uwzględnić dodatkowe wydatki. Spędzamy tutaj dwie noce, dzięki czemu mamy czas na zwiedzanie miasta i wszystkiego, co ma do zaoferowania. Dziś wieczorem będziemy jeść w lokalnej restauracji (koszt własny). Zrelaksuj się przy dźwiękach afrykańskiej nocy i odległych hukach wodospadu, wypij pożegnalne toasty do swojej przygody.

Ś

0 km

D15 Vic Falls do Francistown

Goście którzy wykupili 15-dniową trasę dzisiaj opuszczają grupę, reszta wyrusza w drogę powrotną do Botswany i dalej na południe w stronę Francistown, siedziby narodowej drużyny piłkarskiej. Dziś wieczorem spędzamy naszą ostatnią noc w namiotach, ciesząc się afrykańską nocą i świętując naszą przygodę ostatnim wspólnym posiłkiem.

Fakultatywnie: obiad

Ś L O

±568 km

D16 Francistown do Johannesburga

Przekraczając rzekę Limpopo, wracamy do RPA i udajemy się do Greenfire Lodge w Johannesburgu, gdzie docieramy wczesnym wieczorem. Zakwaterowanie po trasie i transfer na lotnisko można zarezerwować przez organizatora.

Ś

±700 km

.