Langa Township

Township Langa znajduje w Kapsztadzie

Langa
Township Langa powstał w 1927 roku.

W 1923 roku został uchwalony Urban Areas Act zmuszający Afrykańczyków do życia w miejscach specjalnie dla nich wyznaczonych. Ndabeni był przepełniony i brudny, wielu Afrykańczyków tam mieszkających przeniosło się do District Six i Cape Flats. Biały mieszkańców klasy średniej z Pinelands domagali się, żeby Ndabeni było usunięte, dlatego powstało nowe miejsce nazwane "Langa". Langa dosłownie znaczy "słońce", ale pochodzi od nazwiska Langalibalele - buntownika Hlubi uwięzionego w Kapsztadzie za buntowanie się przeciw rządowi Natalu.
Langa był planowanym miasteczkiem, radykalnie różniącym się od Ndabeni. Projekt pozwalał na maksymalną widoczność mieszkańców przez władze i ich łatwą kontrolę.

Odwiedzanie Langa lub organizowanie spotkań publicznych wymagała zgody kuratora, a warzenie piwa sorgo (utshwala) było zabronione. Zasada ta była potępiona przez mieszkańców, którzy również odrzucili pomysł komunalnych piwiarni, ponieważ nie pozwalały one, aby zapobiec młodym chłopcom picia zgodnie z tradycyjną kulturą. Spowodowało to gwałtowny wzrost produkcji nielegalnego piwa i po wielu nalotach policji, zakaz został zniesiony w 1930 roku. Miejskie piwiarnie zostały zbudowane w 1945 roku.

Czarni mieszkańcy z Kapsztadu, jak wszystkich innych miejsc, nie ma wspólnej tożsamości. Szczepowe przynależności były silne. Na przykład, społeczność Mfengu świętowała "wyzwolenie" os szczepu Xhosa, co było powodem starć w miasteczku. W tym samym czasie, miejskie doświadczenia wielu ciemnoskórych w Kapsztadzie, ponownie kształtowały ich tożsamości plemiennej. Ukształtowała się klasa drobnomieszczaństwa składająca się z nauczycieli, urzędników, tłumaczy sądu, handlowców, pielęgniarek i duchownych. Niektórzy z nich mieszkali w Ndabeni, ale inni pracował i mieszkali w centrum miasta.

Bliskość mieszkań w Langa były jednym z czynników wspieranie wysokiego poziomu sąsiedztwa, oraz tworzenia instytucji afrykańskich.

Więcej o kolorowej ludności z Kapsztadu.

Proszę posłuchać fragmentu piosenki, w której kolorowy artysta wyjaśnia kim jest. Moim zdaniem jest to najlepsze wyjaśnienie.

Kim są Koloredzi

Więcej zdjęć: Kapsztad zdjęcia