Doroczne wysadzanie sadzonek cedru

Sadzenie cedrów w Heuningvlei

Cederberg RPA
Cederberg to malownicze pasmo górskie w RPA, około 250 km od Kapsztadu. Występują tam czerwone skały, takie jak na zdjęciu.

Mieszkańcy osady Heuningvlei z niecierpliwością czekają na doroczną fetę sadzenia cedrów. Od roku 2000 posadzono około 2000 sadzonek cedru zwanego Clanwilliam od miejsca, z którego drzewa te pochodzą. Specjalnie, raz w roku otwierana jest droga 4x4 do zabitej dechami osady Heuningvlei, a drogowskazy ustawiane przez CapeNature kierują miłośników przyrody, górnej części przełęczy Pakhuis. Pokonanie tej 12-kilometrowej, kamienistej trasy zajmuje ponad godzinę. Wozem ciągniętym przez osła, czyli tradycyjnym sposobem transportu na terenie Cederberg Wilderness Area dojazd zajmuje dwie i pół godziny. Przejeżdżamy przez teren pod ochroną dziedzictwa światowego UNESCO.

Przeważa tutaj grubolistna roślinność zwana w RPA fynbosem, oraz chronione: laurel protea, the red disa, trwa herbaty rooibos i rzadka protea śnieżna, a także drzewo cedrowe Red Datalisted Clanwilliam. Istotną część różnorodności biologicznej regionu Cederberg stanowią gatunki rosnące tylko tutaj. Stwarza to bardzo duże ryzyko wyginięcia tych roślin na wolności. Osada Heuningvlei jest nieco bardziej dostępna z krętych górskich ścieżek wiodących do Wupperthal. Mimo to, osada jest praktycznie odizolowana od cywilizacji, obecnie mieszka tu tylko 25 rodzin, jedna z 14 parafii Moravian Mission Church.

Ludzie są dumni z dorocznego sadzenia drzew cedrowych, kiedy to wszyscy przyłączają się do około 300 działaczy ochrony przyrody z całego kraju. Ich celem jest posadzenie 200 drzewek cedru tuż przed początkiem zimy, z nadzieją, że przetrwają pożary buszu i brak opadów deszczu. Pierwsza partia 20 drzew dostarczona przez CapeNature w 2003 roku została zjedzona przez antylopy eland. Skaliste góry nad wioską Heuningvlei położone na wysokości od 800 m do 1650 m npm uznano za idealne miejsce dla drzew cedrowych. Teren górzysty tern jest odporny na pożary. Do roku 2017 na terenach nad osadą Heuningvlei posadzono około 1800 dwuletnich drzewek i 200 drzew w gaikach. Około 1000 nasion rocznie jest również wysiewanych przez dzieci, głównie ze szkoły podstawowej w Elizabethfontein. Są one pielęgnowane w szkółkach w Bushmans Kloof Wilderness Reserve i Wellness Retreat.

Nasiona są produkowane tylko przez drzewa w wieku co najmniej 20-30 lat. Z pożarami w okolicy Cederberg powstającymi w sposób naturalny w odstępach od około 11 do 15 lat, staje się trudne utrzymanie większości drzew, co powoduje brak nasion.

Clanwilliam Cedr

Choć jest cyprysem a nie prawdziwym cedrem, Clanwilliam Cedr (Widdringtonia wallichii) słynie z trwałego, pachnącego drewna. Przez te zalety drzewa te były masowo wycinane na meble, ogrodzenia i słupy telefoniczne, kiedy biali osiedlali się wzdłuż Rzeki Olifants w połowie XVII wieku. Ludność San i Khoi używali ogień do stymulacji wzrostu trawy i pozbywania się kleszczy i węży, niszcząc przy tym wiele drzew. Badania skamielin wskazują na stopniowe zmniejszanie się zawartości pyłku, co świadczy o wymieraniu drzew przez ostatnie 14600 lat, prawdopodobnie ze względu na zmiany klimatu.

Więcej zdjęć: Kapsztad zdjęcia