Żydzi w RPA

Tradycje ludu Lemba

Thohoyandou to niewielkie miasteczko w bantustanie Venda, przy zachodniej krawędzi Parku Krugera. Otulone plantacjami bananów i innych tropikalnych owoców słynie z bogatych tradycji i unikalnego rzemiosła. Autochtoniczni rzemieślnicy znani są na całym świecie. Niewielu wie, że w Thohoyandou, wśród ludu Venda żyje sobie spokojnie szczep zwany Lemba. Nie różnią się oni wyglądem od społeczności Venda, pielęgnują oni odmienne, bardzo niezwykłe dla tego miejsca tradycje. Nie mają prawa jeść wieprzowiny, zabronione jest mieszanie mleka z mięsem podczas przygotowania potraw. Zabijanie zwierząt jest u nich rodzajem rytuału mającego na celu wykrwawienie przed poćwiartowaniem.

Praktykują barbarzyńskie obrzezanie chłopców w kilka dni po urodzeniu i mogą zakładać rodziny tylko w swoim szczepie. Relacja mówiona, przekazywana z pokolenia na pokolenie skupia się wokół Starego Testamentu niemniej jednak zawiera także przypowieść w jaki sposób opuścili Izrael i przybyli do Południowej Afryki ponad 1000 lat temu. Już w XVII wieku doszły do Europy słuchy o afrykańskim szczepie wywodzącym się w prostej linii od Moors będący wspaniałymi budowniczymi i szamanami. Pomimo wielu zbieżności, i faktu, że każdy Lemba może opowiedzieć swoje hebrajskie dziedzictwo, niewielu ludzi w to wierzyło.

Doktor Tudor Parfitt z Centre for Jewish Studies ze School of Oriental And African Studies w Londynie zaintrygowany posłyszanymi opowiadaniami przyjechał do RPA, żeby wnikliwiej zbadać społeczność Lemba. Zgodnie z tradycją mówioną, 2500 lat temu grupa Żydów prowadzona przez księdza zwanego Buba opuściła Judeę i osiedliła się w Jemenie, gdzie wznieśli gród Sena. Mieszkali w Jemenie ponad 1000 lat, podczas gdy musieli uciekać. Kiedy dotarli do wschodniej części kontynentu afrykańskiego, zbudowali kolejne miasto zwane Sena. Możliwe, że z powodu malarii albo much tse tse, zdecydowali się na dalszą wędrówkę. Historycy szczepu Lemba uważają, że kiedy zjawili się na terytorium aktualnego Limpopo i Zimbabwe, wybudowali Mapungubwe i miasto z kamienia zwane obecnie Great Zimbabwe Ruins. Ludność Lemba do tej pory jest szczególnie pewna tego, że jeden z ich klanów zwany Tovakare wybudował Zimbabwe. Nazywają się nawet Tovakare Muzimbabwe, czyli ci, co wybudowali Zimbabwe.