Safari po Pustyni Kalahari

Wycieczka przez Kalahari

Dzień 1 Sutherland

Opuszczamy Kapsztad jedziemy do interesującego miasta - Matjiesfontein. To zacofane miasto jest świetnym przystankiem się na lunch. Jedziemy dalej, do bramy do świata, czyli do domu największego teleskopu na półkuli południowej i najczystszego nocnego nieba w Afryce. Czeka nast tutaj unikalna atrakcja, czyli obserwacja gwiazd przez teleskop.

Lunch, obiad

±380 km ±5-6h

Activity Package: obserwacja gwiazd z teleskopu w Sutherland

Miasteczko Matjiesfontein

zostało hucznie oficjalnie otwarte w listopadzie 1889 roku z wielkim rozmachem.

Na ceremonię otwarcia zaproszeni zostali czołowi politycy i osobistości, którzy dotarli pociągiem z Kapsztadu. W latach 1890. wielu słynnych ludzi odwiedziło Matjiesfontein, między innymi Randolph Churchill (ojciec Winstona), książę Hamiltonu i sułtan Zanzibaru. Dwupiętrowy Milner Hotel został zbudowany w 1899 roku przez James Logan, we wczesnym etapie wojny angielsko-burskiej. Hotel był wykorzystywany jako szpital wojskowy w czasie konfliktu przez brytyjskie siły a wieża hotelu była wykorzystywana jako stanowisko obserwacyjne.

Około 12 000 żołnierzy obozowało wokół wioski. James Logan, założyciel Matjiesfontein, zmarł w 1920 roku i jest pochowany na małym cmentarzu 10 km od Matjiesfontein, gdzie jego grób znajduje się obok grobu George Lohmann, jednego z legend angielskiego cricketa, który spędził ostatnie lata swojego życia w doskonałym środowisku klimatycznym Karru. W latach 1960. David Rawdon - hotelarz, słynący z utworzenia znanego Lanzerac Hotel w Stellenbosch i Hotel Marina w Hermanus, zakupił wioskę Matjiesfontein.

Sutherland

Miasto powstało w 1855 roku wokół Holenderskiego Kościoła Reformowanego. W 1872 roku było tutaj 19 domów, ze społecznością 138 mieszkańców. Gospodarstwa rolne są zwykle bardzo duże, ponad 5000 ha. Istnieją dwa duże sklepy w mieście, jak również kawiarnia, jedna stacja paliwowa, 2 rzeźników, dwie szkoły i bank. Wszystkie podstawowe produkty można kupiæ na miejscu. Gazeta dostępna jest w dni robocze w późnych godzinach popołudniowych ze względu na odległość od miasta.

Średnia temperatura minimum 3ºC przez cały rok, a średnia maksymalna wynosi 20,5ºC, uważane za jedno z najzimniejszych miejsc w RPA. Wszystkie sklepy nadal stosują wcześniej praktykowane godziny zamknięcia od 13.00 do 14.00 każdego dnia.


Dzień 2 Brandvlei

Jedziemy dalej, poprzez Karru do Brandvlei, gdzie będziemy spać na kempingu buszu pod gwiaździstym niebem. Brandvlei słynie z jagnięciny, dziś możemy spróbować tradycyjnego grilla zwanego w RPA braai.

śniadanie, lunch, obiad

±470 km ± 6-7h

Dni3 / 4 Park Narodowy Kgalagadi

Kierując się dalej na północ, spędzimy dwa następne dwa dni na zwiedzaniu unikalnych czerwonych wydm. Spotkamy mnóstwo zwierząt w parku, w tym światowej sławy czarno-grzywy lew Kalahari.

śniadanie, lunch, obiad

±553km ±9-10h

Activity package: nocne safari w PN Kgalagadi

Dzień 5 Park Narodowy Augrabies

Po porannym safari w Parku Narodowym Kgalagadi jedziemy do PN Augrabies. Widok i dźwięk tego 56 metrowego wodospadu zapamiętamy na długo.

śniadanie, lunch, obiad

±350 km ±5-6h

Activity Package: degustacja win

Dzień 6 Rzeka Oranje

Dzisiejszą noc spędzamy na brzegu rzeki Oranje. Możemy zobaczyć tutaj ponad 142 gatunków ptaków, w tym czarny orzeł i bielik afrykański. Wieczór spędzimy obok rzeki rzeki wokół ogniska pod gwiaździstym niebem.

śniadanie, lunch, obiad

±50 km ±2-3h

Activity Package: nocna ekskursja po Oranje

Dzień 7 Nieuwoudtville

Nieuwoudtville słynie ze swoich wiosennych kwiatów. Zwiedzimy miasto w godzinach popołudniowych na traktorze.

śniadanie, lunch, obiad

±465 km ±6-7h

Activity Package: wycieczka traktorem

Dzień 8 Lamberts Bay

Zatoka Lamberts - dostarcza wielu smakowitych ryb, znana jest z długich białych plaż i bogatego życia morskiego. Czeka nas. tutaj uczta z owoców morza na świeżym powietrzu w restauracji Muisboskerm. Dzisiejszego wieczoru obozujemy tuż obok plaży, zasypiamy przy kojących dźwiękach fal.

śniadanie, lunch, obiad

±140 km ±3-4h

Activity Package: uczta w restauracji

Dzień 9 Darling

W ostatni dzień wycieczki zatrzymamy się w miasteczku Darling, aby zobaczyć przedstawienie teatralne w wykonaniu słynnego w RPA kabaretu "Tannie" z Evitą Bezuidenhout. Podczas występu będziemy próbować tradycyjne dania kuchni RPA. Następnie jedziemy do Kapsztadu, gdzie wycieczka kończy się na Signal Hill (Wzgórze Sygnałowe), gdzie będziemy podziwiać zachód słońca nad Kapsztadem.

śniadanie, lunch

±250 km ±4-5h

Activity Package: Evita se Person, lunch i theatre show

O wycieczce do Kalahari

Cena (wersja tańsza)

350 USD

Cena (tylko wersja tańsza)

450€ - Twin

Activity Package (ok. 180€ )

Ekskursja do teleskopu w Sutherland 6€

Nocna wyprawa na canoe po Oranje 6109€

Nocne safari w PN Kgalagadi 16€

Degustacja win 4,5€

Wycieczka traktorem 4,5€

Uczta w Lamberts Bay 19€

Evita se Peron Lunch i Show 22€

Posiłki

Lunch X 3, śniadanie X 4, obiad X 2

Transport

Busociężarówka, to prawie dom na kółkach, najlepszy rodzaj transportu w Afryce. Posiada 20 miejsc sidzących. Każdy uczestnik ma swoją szafkę na bagaż, jest nawet lodówka zasilana z instalacji pojazdu i cooler box na wodę chłodzony przez lód kupowany na stacjach benzynowych. W wyposażeniu trucka są rozkładane stoły i krzesełka, z boku ciężarówki wbudowano wysuwany blat do przyrządzania jedzenia. Wyposażenie pomyślane jest z myślą o możliwych niespodziankach czyhających na afrykańskich drogach, czyli są dwa koła zapasowe, zbiornik wypełniony 200 litrami wody, awaryjne światło mogące świeciæ przez 14 godzin, gniazdka do ładowania baterii aparatów fotograficznych, namioty, zapasy jedzenia. Ważnym z punktu bezpieczeństwa na drodze jest tachograf rejestrujący szybkośæ ciężarówki i godziny jazdy.

Autobus wycieczkowy Góry Smocze Park Narodowy Addo Elephant