Szczepy winogron RPA

Gatunki i smaki win z Constantii

Tak jak na całym półwyspie, tutaj też spotyka się wiele szczepów winogron, ale Sauvignon Blanc jest najpopularniejszy, sadzi się go trzy razy tyle, co następnego popularnego gatunku, Merlot. Prawie wszystkie winnice produkują przynajmniej jeden Sauvignon. Najwyżej cenionym winem jest Steenberga Reserve.

Jest to skoncentrowany, wyśmienity trunek z mineralnym charakterem i skupia się na świeżej kwasowości. Wino nadaje się do długiego leżakowania, z upływem czasu jego struktura się polepsza. Najlepszy, optymalny smak uzyskuje się po czterech albo pięciu latach przechowywania. Można wtedy wyczuć więcej posmaku zielonego groszku albo asparagusa niż w innych gatunkach win Constantii. Przykładowo w Klein Constantia (Mała Constantia), demonstrującej bardzo wysoką klasę przez ostatnich 20 lat, daje się zauważyć naturalną kwasowość i mineralność win. Jest tam też więcej dojrzałego tropiku niż ze Steenberga w stylu Sauvington.

Kolejny, bardzo szlachetny i elegancki trunek pochodzi z Constantia Glen. Rok 2009 był przełomowy dla Sauvington z Constantii. Doskonałe było ich 2009, dojrzałe w swoim stylu High Constantia, której winnica jest zaraz obok bramy Groot Constantia (wielka Constantia), jednak produkuje wino ze skupowanych winogron pochodzących z różnych części doliny. Dosyć nowym winem z Constantii jest trochę dębowa mieszanka Sauvington z Semillon, chociaż zawsze dodawane było Semillon dla wzbogacenia. Obserwuje się ostatnio większe zainteresowanie w dębowym leżakowaniu i kombinacje różnych garbników.

Wino dojrzewa w piwnicach w Constantii

Wina z Constantia Uitsig (widok na Constantię) są zawsze szlachetne i intensywne z namiastką głębi, ale nie są za ciężkie. Ze Steenberga wino Magna Carta to super zbalansowana, aromatyczna mieszanka smaków. Sezon 2007 wyszedł jako najdroższe w RPA, standardowe białe wino z domieszką miodowo cytrynowego posmaku z Semillon, lekko taniczne. Jak do tej pory była to jedyna taka edycja, chociaż różnorodność z 2008 roku była podobnie wyśmienita. Zarówno Uitsig, jak i Steenberg produkują super wina tylko z Semillon, robi to też Groot Constantia. Są to bardzo poważne wina, potrzebujące kilku lat, żeby pokazać swoją klasę.