Nabrzeże Wiktorii i Alfreda

Waterfront

Nabrzeże Wiktorii i Alfreda leży obok ciężko pracującego portu. Ten typowo rozrywkowy bulwar łączy w sobie historię z eleganckimi sklepami, wytwornymi restauracjami i wysokiej klasy hotelami. Dopiero w latach osiemdziesiątych Waterfront doczekał się gruntownej przebudowy i przekształcił się w elegancką dzielnicę handlową.

Jak tam dojechać?

Dobrze oznakowane autobusy kursują pomiędzy centrum miasta i V and A Waterfront. Przystanek autobusowy jest tuż przed hotelem Victoria i Alfred. Autobusy jeżdżą co 10 minut i jadą aż do Adderly Street w centrum miasta. Widok na Centrum rozrywkowo handlowe Waterfront

Chavonnes Battery

Ostatnie wykopaliska odkryły część muru, będącego największą fortyfikacją Zatoki Stołowej. Jest to jedna z najstarszych europejskich budowli, powstała na początku XVIII wieku.

Nobel Square na Kapsztadzkim Waterfront z figurami Albert Luthuli, Desmond Tutu, FW de Klerk i Nelsona Mandeli
Nobel Square
W rogu Nabrzeża możesz zobaczyć cztery pomniki ufundowane na cześć czterech obywateli RPA, laureatów pokojowej Nagrody Nobla. Są to Albert Luthuli, Desmond Tutu, Nelson Mandela i FW de Klerk.

Time Ball Tower

Wynaleziona w 1894 roku przez kapitana Roberta Wauchope, Time Ball umożliwiała kapitanom statków stacjonującym w porcie na dokładne ustawienie swoich chronometrów. Kula była spuszczana w dół o określonym czasie w urządzeniu sygnalizacyjnym. Urządzenie to można zobaczyć od roku 1997 w Dock House.

Silo District

Zaniedbana część Waterfrontu ożyła poprzez przekształcenie silosu zbożowego w afrykańskie muzeum sztuki. Silos i hotele Radisson pozostaną na długo pozostaną w pamięci odwiedzających nie tylko dzięki widokom na Górę Stołową i miasto z dachów budynków. Powstało tutaj swoiste centrum kultury łączące ludzi z różnych sfer społecznych. Każdy odwiedzający zdobędzie nową wiedzę, połączy się z innymi. Główną atrakcją będzie Zeitz MOCAA (Museum of Contemporary Art Africa) otwarte w dniu 22 września 2017 roku. Muzeum zajmuje 9 pięter, podzielonych na ponad 100 galerii prezentujących wysokiej klasy sztukę afrykańską na skalę do tej pory niespotykaną w Afryce. Prezentacje dokonywane są z pomocą nowoczesnej technologii stosującej przesuwające się obrazy, jest też sztuka na ciele żywych ludzi itp. Muzeum powoli zyskuje rangę atrakcji którą każdy turysta musi odwiedzić na równi z Górą Stołową i Przylądkiem Dobrej Nadziei.

Silo i Radisson Hotel
Silos i hotel Radisson Red po lewej, Zeitz MOCAA - Museum of Contemporary Art Africa po prawej stronie. Pierwszy Radisson Red hotel w Afryce, jeden z czteru w świecie, jeden w Krakowie.

Zakupy na V&A Waterfront

Waterfront
Waterfront z widoczną w tle Górą Stołową

Nabrzeże Victorii i Alfreda z pewnością jest najlepszym centrum handlowym Kapsztadu z ponad 400 sklepami, restauracjami, pubami i kawiarniami. Oferowany jest tutaj ogromny asortyment towarów, począwszy od eleganckiej biżuterii, przez ubrania, wyroby skórzane, upominki i pamiątki afrykańskie. Jakość sprzedawanych towarów jest bardzo wysoka. Odwiedź czerwoną i niebieską szopę.

Są to dwa miejsca gdzie możesz kupić oryginalne podarunki i pamiątki z Kapsztadu. W czerwonej szopie (Red Shed) możesz obserwować jak pamiątki są robione na poczekaniu.

Red Shed czynna jest do godziny 21.30

Blue Shed/waterfront Craft Market czynny jest do godziny 18.30

Informacje

Na terenie Waterfront Istnieje wiele punktów informacyjnych. Więcej dowiesz się pod numerem:

Wieża Zegarowa (Clock Tower)

W minionych czasach było to biuro kapitana portu, wybudowane w roku 1882. Na drugim piętrze istnieje tam jeszcze pokój lustrzany z którego kapitan mógł obserwować pracę w porcie. Na pierwszym piętrze zobaczyć można urządzenie do pomiaru poziomu wody, zmieniającego się w związku z przypływami. Jego czerwone ściany wyglądają tak samo jak wyglądały w XIX wieku. Ze szczytu wieży można podziwiać panoramę portu i okolic. Dzisiaj w Wieży Zegarowej mieści się Centrum Informacyjne Waterfront i Cape Tourism.

Tel. +27 (0)21 405 4500

Waterfront widok