Pomnik Cecil Rhodes na tle Góry Stołowej

Pomnik Cecil Rhodes na tle Góry Stołowej

Czterdzieści dziewięć stopni - po jednym na każdy rok życia Rodesa - prowadzą do pomnika. Schody są wyłożone granitowymi ścianami, na których posągi ośmiu lwów spoglądają na Kapsztad. Popiersie Rhodesa stoi, u podnóża schodów, identyczna figura w ogrodach Pałacu Kensington w Londynie. Oprócz herbaty w restauracji, która słynie z ciast domowej roboty, jest możliwy dość łatwy trzy godziny spacer od pomnika Rhodesa, wzdłuż zbocza Góry Stołowej, aż do Ogrodu Botanicznego Kirstenbosch.

Krótka biografia Cecila Rhodesa

Cecil John Rhodes, syn pastora, urodził się w 1853 roku w Anglii, w Hertfordshire, przyjechał do RPA by leczyć gruźlicę. Chorowity młodzieniec szybko odzyskał siły i przeniósł się na świeżo odkryte diamentowe pola w Kimberley, gdzie obmyślił ambitny plan przejęcia kontroli nad całym przemysłem diamentowym. Cel ten zrealizowało do 1889 roku założone przezeń konsorcjum De Beers. Cecil Rhodes był fanatycznym zwolennikiem brytyjskiego imperializmu, Rhodes z równą jak w handlu bezwzględnością rozpoczął karierę polityczną. Po objęciu w 1890 roku stanowiska premiera Kraju Przylądkowego, intrygami i przemocą zdobył ziemie na północ od Limpopo, należące do ludów Matabele i Szona, a w mocy specjalnego królewskiego przywileju stworzył dwa prywatne państwa, Północną i Południową Rodezję (dzisiejsze Zambia i Zimbabwe). Te posunięcia skutecznie uniemożliwiły Republice Południowoafrykańskiej Krugera ekspansję na północ. Próba obalenia Krugera i zdobycia dla Wielkiej Brytanii złotonośnych pól doprowadziła jednak do upadku Cecila Rhodesa. Z jego inspiracji czołowi "uitlanderzy" (biali imigranci dyskryminowani przez Burów) mieli w Transwalu dokonać zamachu stanu przy wsparciu oddziału brytyjskiej policji. Plan się nie udał, ponieważ Kruger o wszystkim się wcześniej dowiedział. Fiasko spisku nie tylko zakończyło karierę polityczną Rhodesa, ale i przyczyniło się do pogorszenia stosunków pomiędzy Burami i Brytyjczykami w całej Afryce Południowej. Rhodes zmarł w swym domu w Muizenbergu (zamieniony na muzeum) w 1902 roku, nie zrealizowawszy swych marzeń o brytyjskiej drodze na północ. Stworzone przez niego imperium finansowe do dziś pozostaje filarem południowoafrykańskiej gospodarki.

Pomnik Cecila Rhodesa

(Rhodes Memorial), zbudowany został na pamiątkę Cecila Johna Rhodesa, twórcy idei "od Przylądka do Kairu", czyli kolonizacji przez Wielką Brytanię ziem afrykańskich ciągnących się od Kapsztadu do Egiptu. Pomnik znajduje się na północnym zboczu Góry Stołowej, u podnóża Diablego Szczytu (Devil’s Peak). Uznany za narodową atrakcję, Rhodes Memorial leży w Parku Narodowym Góry Stołowej oszałamiającymi widokami, na miasto Kapsztad, lotnisk i Cape Flats, a w pogodny dzień można zobaczyć Helderberg i góry Hottentots Holland. Wybudowany w miejscu, gdzie prawdopodobnie Rhodes usiadł i zastanawiał się nad swoją przyszłością. Pomnik został zaprojektowany przez Sir Francis Macey i Sir Herbert Baker, i zbudowany z pieniędzy zebranych przez mieszkańców Kapsztadu. Pomnik dziś jest popularnym miejscem na herbatę lub obiad w restauracji, która teraz zajmuje oryginalny dom zbudowany przez Herbert Baker w latach 1910 i 1912 roku. Projektanci wykorzystali granitową bazę Góry Stołowej, zbudowany w stylu klasycznej architektury lubianej przez Rhodesa.