Trasa 62 w RPA

Najdłuższa na świecie trasa winna

To nie jest tak proste jak się wydaje, prowadzić samochód i podziwiać krajobrazy jednocześnie. Szczególnie kiedy szosa wije się przez dolinę rzeki Breede, gdzie winnice i malownicze wzgórza kuszą oczy przy każdej okazji.

Oficjalne Trasa 62 (Route 62) – ogłaszana jest jako najdłuższy na świecie szlak winny - rozciąga się od Worcester aż po słońcem spieczone równiny wokół Oudtshoorn, bujne winnice wokół przestrzennego miasta Robertson są prawdziwym sercem tego szlaku winnego.

Tak, Barrydale ma sex shop (tak naprawdę nie jest to sex shop) a Calitzdorp słusznie słynie z doskonałych win w stylu porto, ale jeśli chcesz szybko (ale nie pośpiesznie) degustować lokalne wina, Robertson powinien być twoim pierwszym przystankiem.

Z historią sięgającą zamożnych lat 1850tych, dolina była niegdyś centrum produkcji wozów konnych. Pomimo klęsk żywiołowych i epidemii, Robertson stawał się jednym z najbardziej atrakcyjnych miast rolniczych w prowincji, z okazałymi dębami i kolorowymi jacarandami zdobiącymi jego szerokie ulice. Jeśli jesteś nowy w mieście, Centrum Informacji Turystycznej jest dobrym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania. Zdobędziesz tam więcej broszur niż możesz unieść. W drugą i czwartą sobotę każdego miesiąca ma tutaj miejsce piękny targ rolniczy (od godziny 9 do 12), ze świeżymi produktami z doliny. Nie można przegapić domowych dżemów Lucindy Kirkaldy.

Po wypełnieniu bagażnika pieczywem i świeżymi owocami, zaostrz apetyt spacerem po mieście. Mapa z Centrum Informacji Turystycznej sugeruje najciekawsze szlaki piesze, które prowadzą cię przez zabytkowe budynki i Druid’s Lodge muzeum opiewające historię miasta Robertson. Zakwaterowania jest tutaj do wyboru do koloru, z szerokim wyborem rodzinnych pensjonatów Bed & Breakfast, dostępnych zarówno w mieście, jak i na sąsiednich gospodarstwach. Lubisz nocne życie, nie przegap nocy w eleganckim Robertson Small Hotel, z nowoczesnym projektem wnętrz i doskonałe uprzejmości i wspaniałej kuchni kucharza Reubena Riffela. Po rozpakowaniu torby i zarezerwowaniu stolika na kolację, nadchodzi czas na odkrywanie miasta.

W Dolinie Robertson prosperuje 48 oddzielnych winnic, które produkują niektóre z najlepszych w kraju odmian win. Solidny Shiraz jest szczególną specjalnością, ale te kamieniste gleby produkują również wybitne Chardonnay i Méthode Cap Classique. Mimo palących temperatur w lecie nawet delikatny Pinot Noir dobrze sobie radzi w cieniu wysokich wzgórz.

Graham Beck Wines dodaje odrobinę elegancji do inaczej niefrasobliwej Trasy 62, z salą degustacji win wyglądającą bardziej niż galeria sztuki — kunsztowny projekt trafnie łączący wino ze sztuką. W Courage Bon, winiarz Jacques Bruwer serwuje cholernie dobry Cap Classique, ale słynie z win dostępnych dla każdego portfela. Jego Inkará Shiraz jest wybitny, ale nie rozbijesz banku, jeśli zakupisz skrzynkę z edycji "Like Father Like Son".

Bardziej dostępne dla kieszeni wino znajdziesz w Van Loveren, produkuje się tutaj ponad siedem milionów butelek rocznie, jest to jedna z największych winnic w dolinie i jej bujne ogrody są wspaniałym miejscem na degustację jej szerokiego wyboru win.

Czytaj dalej

Zdjęcia Trasa 62 RPA

Widoki w Robertson Robertson architektura Market w Robertson