Najwyższe szczyty Republiki Południowej Afryki

Szczyty w RPA warte zdobycia

Jeśli lubisz wspinaczki, ale nie jesteś prawdziwym alpinistą, możesz dokonać czegoś łatwiejszego, co z pewnością przyniesie wiele satysfakcji — zdobycie najwyższych szczytów w każdej z prowincji RPA. Nie daje to takiej samej satysfakcji jak zdobycie Everestu, wysokości niektórych szczytów są kwestionowane — ale na tym właśnie polega dobra zabawa. Należy pamiętać, że nie powstały jeszcze oficjalne szlaki piesze na szczyty, choć na wiele mniejszych z podanych prowadzą ścieżki do jednego kilometra. Wyższe szczyty wymagają dobrych umiejętności nawigacji, aby odnaleźć drogę na górę, podczas gdy szczyty Gór Smoczych są poważnym przedsięwzięciem, o długich podejściach z noclegami po drodze. Przykładowo, KwaDuma, jest w odległości 23 km od najbliższej drogi gruntowej, przez co wspinaczka zajmuje od czterech do pięciu dni w obie strony. Należy zachować ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa zdobywanej góry.

Najwyższe szczyty w RPA

Mafadi (3 451 m n. p. m)

Płaski szczyt w Górach Smoczych na granicy z Lesotho. W Górach Smoczych są jeszcze 3 szczyty wyższe niż Mafadi, jednak położony po stronie Lesotho.

Njesuthi (3 408 m n. p. m)

Ten szczyt też jest na granicy RPA — Lesotho, położony w odległości zaledwie 1,5 km od Mafadi.

Champagne Castle (3 377 m n. p. m)

Położony w Górach Smoczych, w roku 1861 David Gray i Major Grantham zdobyli szczyt i zamierzali to uczcić szampanem, jednak butelka wypadła z rąk i rozbiła się. To zdarzenie tłumaczy pochodzenie nazwy.

Lithobolong (3 375 m n. p. m)

Szczyt w Górach Smoczych, w tym samym łańcuchu.

Popple Peak (3 331 m n. p. m)

Również na granicy RPA z Lesoto. Nazwa pochodzi od John Poppleton, któty w roku 1946 zdobył szczyt z Barry Anderson i Des Watkins