Strefa Fynbos

Fynbos w Afryce Południowej

Fynbos to strefa biotyczna, podobna do roślinności we Francji zwanej tam makią, a w Meksyku nazywają go chaparralem Nazwa fynbos pochodzi z języka holenderskiego i można ją przetłumaczyć jako "niewielkie krzaki". Przylądkowe Królestwo Florystyczne (Cape Floral Kingdom CFK) charakteryzujące się nadzwyczaj bogatą florą, w 75% endemiczną. Rośliny podobne są do tych występujących klimacie śródziemnomorskim, ale są odrębnymi gatunkami. Szacuje się że istnieje aż 8700 gatunków fynbosu. Wiele odmian ma pelargonia bo aż 2300 gatunków. Fynbos z Kapsztadu dał nam ponad 1000 gatunków roślin ozdobnych, takich jak kliwia, pelargonia, trytoma groniasta, sterlicja królewska, dziwidło olbrzymie, gerbera, mieczyk, amarylis, słodko pachnące odmiany frezji i wiele odmian gruboszowatych.

W ostatnich czasach do Europy zawitały też inne południowoafrykańskie rośliny takie jak jaskrawo ubarwione kwiaty z rodziny złożonych (Asteraceae), czy delikatne osteospermum, które rozchyla płatki tylko w świetle słonecznym.

Najmniejsze Państwo roślinne na świecie zwane Capensis, obejmuje tereny pokryte twardolistną roślinnością typu fynbos, rozpościera się wokół Kapsztadu i zajmuje 70 tys km². Wastępuje tu aż 8600 gatunków roślin kwiatowych. Na samym Przylądku Dobrej Nadziei ilość ich dochodzi do 2600, rzadko który kraj na świecie może poszczycić się takim zróżnicowaniem. Rejon ten słynie ze srebrników i wrzosów a także z najbardziej znanego południowoafrykańskiego storczyka Red Disa, nazwanego "Dumą Góry Stołowej".

Fynbos jest pod ochroną z powodu jego unikalności. Spełnia on też ważne funkcje. Pobiera dużo CO² i porasta wydmy piaskowe, co zapobiega przenoszeniu piasku przez nadmorkie, silne wiatry. Jako ciekawostkę muszę dodać że kwiaty fynbosu zapylane są przez ptaki nektarniki.

Czytaj dalej: Fynbos

Fynbos to typowa roślinność na Przylądku Dobrej Nadziei
Fynbos to tysiące gatunków roślin gruboszowatych, na zdjęciu widoczna rosnąca w doniczkach w Polsce porkulataria.