Bezpieczeństwo i przestępczość w RPA

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Przestępczość nie wydaje się być wielkim problemem dla turystów, media wyolbrzymiają skalę przestępczości. Wypadki samochodowe są największym zagrożeniem dla turystów decydujących się na jazdę wypożyczonym samochodem. Nie należy jednak niepotrzebnie wpadać w panikę. Pomimo przerażających statystyk i nagłówków gazet, zdecydowanej większości obcokrajowców udaje się uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw. Prawdopodobieństwo stania się ofiarą przestępstwa jest największe w Johannesburgu, a następnie w większości townshipów i innych większych ośrodkach miejskich. Niezależnie od odwiedzanego regionu ryzyko zmniejsza się jeśli turysta przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Najważniejsze środki bezpieczeństwa jaki musimy zachować

Nigdy nie nosić ze sobą drogich przedmiotów, zwłaszcza kamer wideo. Korzystać ze wszelkich dostępnych i wiarygodnych zabezpieczeń służących do przechowywania dokumentów i precjozów.

Nigdy nie sprawiać wrażenia osoby posiadającej jakiekolwiek wartościowe rzeczy, ukrywając przed wzrokiem ciekawskich zegarki, łańcuszki, kolczyki. Wyglądające drogo ubranie, ekskluzywna biżuteria, czy garnitur. Absolutnie unikać sakiewek na pieniądze widocznych na zewnątrz.

Unikać grup młodych chłopców, ufać jedynie grupom złożonym że starszych kobiet i mężczyzn.

Podzielić gotówkę na kilka mniejszych części i zawsze mieć pod ręką pieniądze lub portfel – przynętę do wręczenia potencjalnemu napastnikowi. Nie trzymać pieniędzy w tylnej kieszeni spodni.

Jednym z największych zagrożeń towarzyszącym napadom czy kradzieżom samochodów jest przeświadczenie agresorów że napadnięty posiada broń i skorzysta z niej przy pierwszej, nadarzającej się okazji. Należy zachować spokój, nie stawiać oporu i nie sprawiać wrażenia osoby, która zamierza się bronić.

Dawać wiarę informacjom miejscowych o najbardziej niebezpiecznych rejonach.

Unikać odludnych dzielnic, zarówno nocą jak i za dnia, a wieczorem i w weekendy nie bywać w pobliżu centrów handlowych.

Planując wizytę w townshipie – która będzie z pewnością będzie jedną z większych atrakcji pobytu w RPA, najlepiej odbyć ją w towarzystwie zaufanego przewodnika.

Starać się nie wyglądać na zagubionego lub przestraszonego.

Unikać prowadzenia samochodu w godzinach nocnych, zamykać drzwi i okna. Podróżując w pojedynkę warto pomyśleć o wypożyczeniu telefonu komórkowego. Nocą zostawiać samochód na bezpiecznym parkingu, zabierając z niego wszelkie wartościowe przedmioty.

W Suazi i w Lesotho wskaźniki przestępczości są niemal tak wysokie jak w RPA. W Maseru odnotowuje się coraz więcej przypadków napaści z bronią w ręku, włamań i kradzieży samochodów a uliczne występki nie należą do rzadkości również w Mbabane i Manzini. Przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie powinno być problemów. W pozostałych regionach Lesotho i Suazi przestępczość jest znacznie mniejsza.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na safari?

Jedną z największych atrakcji Afryki Południowej są wyprawy safari stwarzające szansę bliższego kontaktu z dziką przyrodą. Uczestnicy powinni jednak pamiętać że zwierzęta nie są oswojone. Aby nie stać się obiektem ataku (i uniknąć innych, mniej poważnych zagrożeń związanych z wizytą w buszu), należy stosować się do następujących zaleceń nie bagatelizować ostrzeżeń przewodników nie podchodzić do zwierząt zbyt blisko – lepiej zainwestować w aparat fotograficzny z teleobiektywem nigdy nie stawać między matką i jej młodym lub pomiędzy hipopotamem i wodą nie karmić zwierząt, zęby pawiana są większe od kłów lwa szczególnie uważać na nosorożce czarne, potrafią zaatakować beż żadnego powodu pod szlifować umiejętność wspinania się na drzewa zabezpieczyć się przed ukąszeniem węży. Wybierając się do lasu zakładać buty, skarpetki i długie spodnie. Należy zachować szczególną ostrożność w rejonie otworów i szczelin oraz przy zbieraniu drzewa. Zabezpieczyć się przed kleszczami, stosując podczas spacerów środki odstraszające, a po przejściu przez tereny gdzie mogą występować (czyli praktycznie każde zarośla, również w miastach), lub odpoczynku pod drzewami Acacia giraffe (ulubione siedlisko kleszczy), dokładnie sprawdzić skórę i odzież.

Siedlisko biednej ludności
Nigdy nie odwiedzajmy sami takich miejsc. W takich warunkach jest łatwo ukryć się każdemu przestępcy.